top of page

Čas nabitý Prahou

Máme za sebou další PraHru a já mám úsměv na tváři. Proč? Protože se postupně plní můj sen a realizuje se to, o čem jsem si jen přemýšlela před pár lety.


Miluju cestování, miluju Prahu a Českou republiku vůbec. Jako malá jsem vždy na cestách sbírala letáky a hrála si na cestovní kancelář. Dávala jsem imaginárním cestovatelům tipy kam se vydat, co vidět, zažít, zahlédnout. Když jsem se pak v 18 letech vydala do Norska vzdálit se kořenům, přiblížit se tamním elfům a trolům, dostala jsem práci v hostelu v Aalesundu. Na recepci. Krom přidělování postelí a pokojů jsem měla také za úkol na recepci rozdávat tipy. Jaké? No přeci kam se vydat, co vidět, zažít, zahlédnout. Můj šéf mě vysílal do okolního světa, abych byla zážitků plná a měla z čeho doporučit.


Když jsem byla malá holka, poslali mě rodiče do skauta. Od první třídy jsem tedy chodila na schůzky, jezdila na tábory, na vodu, vázala uzly, luštila šifry, trávila dost času v přírodě. Vydržela jsem tam tuším do své puberty. Tedy celých 9 let skauta. Spaní v podstadových či jiných stanech, nepohodlí a všelijaké zážitky tedy byly každodenním chlebem. Nejoblíbenější částí celého roku byly detektivky. Zažít Prahu jinak, prostřednictvíím příběhu. Takové vzrůšo. Tuším, že ať mi bylo tolik nebo víc, stále jsem jim to baštila i s navijákem. Milovala jsem ty promakané hry. Kéž bych měla ještě někde památku, pozůstatek.


A co to má co společného s Play Everyday? Před zhruba 5 lety jsem začala dělat po Praze podobné hry. Nejprve pro kamarády, pak se začalo ozývat širší publikum. Tou dobou jsem ještě jezdila závodně snowboardcross a hry probíhaly tak jedna trasa za rok, dva. Stále jsem snila o tom, že touto formou budu nabízet Pražanům i mimopražských zábavu i cestovní obohacení.Když se mi narodila dcera, bylo jasné, že už musím program dělat více pro rodiny s dětmi. A najednou se celé to puzzle začalo skládat dohromady. První trasu jako rodina jsme šli loni na podzim. Inspirovala jsem se všude možně. Pevnost Boyard, Amazing Race (na jehož Pražském dílu jsem mimochodem měla tu čest spolupracovat), Nestereo, TEDx talks atd. Samozřejmě jsem čerpala i ze svých cestovních a rodičovských zkušeností. Doma mám nespočet knih o Pražských zákoutích a tajuplných informací. Pokaždé mě totiž Praha překvapí něčím nečekaným. A to jsem rodilý Pražák, žádný naplaven. Žila jsem v Praze 29 let a milovala její šrumec, tep i klid.

PraHra je tedy směsice všeho toho. I toho co přinesou dni poté, protože každá hra je unikát. Nikdy nebyl ani jediný kousek stejný. Zejména i proto, že každý hráč si tvoří program dle svého osobního charakteru. Každá skupina je naprosto ojedinělá. Jelikož dříve jsem byla ochuzena o bezprostřední zážitky, rozhodla jsem se průběh hry obměnit. A tak se všemi vílami, elfy a skřítky hlídáme centrální stanoviště, čekáme na malé a velké cestovatele, plníme jim pupky různými pochutinami a sledujeme jejich nadšení. A je to krásné vídat nové a nové rodiny, které si užívají společných chvil, využívají inspirace k hravosti a obohacení, čerpají energii z objevených míst a pokladů. Nepřestávám se kochat a jsem ráda, že mám tu čest z dálky pozorovat ty spokojené tváře.


V dobách kompjůtrů a televizí je přeci i jiná forma trávení společného času a směřování své pozornosti. A tak mě nesmírně těší být spolu s mým úžasným týmem průvodcem Prahou, rodinným spojovačem, inspirací. Protože ač jsme se kdykoliv v minulosti rozhodli na světě přivítat další bytosti, neznamená to, že se vzdáme možnosti vzrušujících zážitků. Naopak. S dětmi jde naprosto vše co si zamaneme. Jen někdy musíme chvíli hledat, jak tu kterou činnost okořenit, zpestřit, přizpůsobit.


A pokud i vám se chce po Praze hrát, sledujte naše stránky, kde za nějakou dobu přibudou online trasy, které si ve vámi zvoleném čase můžete stáhnout a užít se svou rodinou. A nebo se na jaře můžete vydat spolu s námi, osobně opět do víru hrátek, do ulic Prahy nebo třeba i jiných míst. Pokud byste neradi přišli o jakékoliv naše novinky, sledujte náš fejsbuk nebo si stáhněte naše hravé tipy Play Everyday výzvy a žádná novinka vás nemine.


Play Everyday aneb každý den si hrej