top of page

Jóga pro mamky a děti?

V minulosti jsem lítala po světě a po svazích a bůhvíkde jinde a na nějaké zastavení nebyl čas. Škoda tomu. Teď co jsem mámou, co bych dala za takové zastavení, klid, čtení, lenošení, častěji než je mi dopřáno. Užívám si co je mi dáno teď a tak se snažím najít způsoby jak v tom všem každodenně fungovat.

Když jsem začala studovat jógu, bylo pro mě normální s mou fyzickou schránkou dělat spoustu psích kusů. Ubližovala jsem si vehementně, nevědomě. Když jsem vystudovala školu jógy, začala jsem vnímat své tělo dočista jinak a být k němu pozorná. Začala jsem sledovat všechny jeho části, věnovat se jim, věnovat se sobě, dechu, průběhu života.

Praktikovala jsem si doma sama jógu po ránu, odpoledne. Tělo se začalo měnit a s ním i má psychika. Dříve jsem neměla k výbuchům vzteku daleko a byla jak chodící atomovka. Ne, že bych jí nebyla i dnes, ale sleduju jak se to energické doutnání vytrácí.

V situacích, kdy bych dřív pěnila, vařila by se ve mně krev a já přemýšlela o jakémkoliv nepřípustném řešení situace se dnes už častěji dokážu zastavit, párkrát se zhluboka nadechnout a řešit s chladnou hlavou.

Tak tedy ke mně jednoho dne přišel nápad, že začnu dělat lekce jógy pro maminky a děti.

Lekce jógy jsou většinou pro dospělé, nebo pro děti. Pokud pro obě skupiny, jsou na ně rozporuplné názory a nesetkala jsem se moc s tím, že by někdo řekl: "super to bude brnkačka, jdi do toho".

Mám za sebou rok jógování pro mamky s dětmi v Jílovém a došel mi ten význam a rozměr, které tyto lekce mají.

Je sice krásné jít si večer či ráno zacvičit jógu o samotě a koupat se na vlnách harmonie.

Taky to dělám.

Jenže já jsem teď matkou.

Chaos, improvizace, management vysokého kalibru, flexibilita, to je teď můj revír.

Neměla bych se tedy učit najít svůj klid, právě v tomto neklidu?

A tak jednou týdně vedu džungli, kde najdou své místo jakákoliv zvířata.

Je tam řev, je tam hluk, děti se občas dohadují mezi sebou.

Je tam všechno, jen ne KLID.

A o tom to je.

Najít způsob jak se naladit na sebe sama i v těchto obzvlášť těžkých podmínkách.

Nikdo neví jak být správnou mámou a přesto každé ráno jdeme láskyplně vykonávat vše co s touto rolí souvisí.

Skoro každý den si nameleme a stejně se postavíme a jdeme dál.

Podceňujeme se, srovnáváme, chceme aby naše tělo bylo takové či makové.

A mně se líbí právě to nastolování harmonie v obtížných podmínkách.

A vím, že to jde.

Když odcházím domů jsem vyšťavená.

Děkuju všem svatým, že mám doma zatím jen jedno úžasné a klidné dítě (zatím). Ale vím, že má odvedená práce má smysl. Za tu dobu co je v mém životě jóga na sobě sleduju velké změny. A pevně věřím, že budu schopná je předat dál. Mým snem je na lekcích vytvořit prostor pro uznání čehokoliv, jakéhokoliv rysu. Vytvořit prostor, kde se děti mohou vyřádit a být sami sebou a mamky najdou cestu...vlastně k tomu samému. Jak hledat ten ohromný prostor v sobě, kde tkví naše vnitřní síla. Vždyť já sama jsem věčným hledačem. Nechala jsem si to vytetovat na krk. Jde to se mnou životem a stále hledám. Děkuji, těm kteří jste nablízku či vzdáleně se mnou na mé cestě. Věřím, že ho společně najdem a budeme schopni ho častěji zažívat. Ten pan tajemný, co se mi stále schovává za zády, ten za kterým věřím, že společně jdeme a dojdeme se jmenuje... KLID

Chcete dorazit za společným klidem?

Více info o cvičení v Řevnicích zde