top of page

Hravé podzimní tipy

PTAČÍ HOSTINA

sádlo, semínka, nakrájený lůj, odřezky masa, strouhanka, ořechy, sušené ovoce, atd.

Smíchejte všechny ingredience v misce a přidejte rozpuštěné sádlo jímž se směs spojí. Když je těsto dostatečně zpracované, zastrčte do něj kousek provázku a napěchujte do kelímku od jogurtu, v němž hmota ztuhne. Tuhý pudink vyklopte z formy a pověste venku ptáčkům. Nyní můžete sledovat, kdo se k vám vydal na hostinu. Pokuste se spolu rozpoznat pravidelné návštěvníky vaší hostiny.

KNOFLÍKOVÉ KRÁLOVSTVÍ

knoflíky různých velikostí, barev, materiálů, tvarů

Nabídněte dítěti do krabice mnoho různých druhů knoflíků. Jen ty malé raději ne. Spolu je pak můžete třídit podle barev, tvarů, malé, velké, atd. Přineste i několik nádobek, do kterých může dítě knoflíky sypat, nabírat je lopatkou nebo vážit na váze. Starší dítě je může navlékat na kusy vlny a vyrobit třeba knoflíkový náhrdelník nebo je využít v koláži. Zároveň jsou i výbornou pomůckou při učení matematiky – počítejte, rovnejte do sloupečků, házejte do hrníčků, uberte, přidejte. Vysvětlete dítěti sčítání, odčítání. Až je malý počtář roztřídí, pomozte mu je v jednotlivých skupinkách spočítat.

PODZIMNÍ VÝZDOBA DOMOVA

papírový talířek, lepidlo, nůžky, provázek, listy a jiné podzmní poklady

Do talířku vystřihněte díru, tak aby z něj vznikl tlustší kruh. Talířek by měl mít prostor na uchycení listů cca 4cm. Usušené listy a jiné poklady pomalu lepte dle svého uvážení a vkusu na taliřek. Pokud jsou mokré, v zájmu svého společného času vyčkejte než lístky uschnou (budou konečně držet). Až bude dílo hotové, udělejte do talířku dírku, prostrčte provázek, zavažte a pověste kam je libo. A mějte krásné podzimní návraty domů, do tepla.

CO SE DĚJE HRAVĚ?

Už jste se vydali na výstavu Lega? Ne? Zavzpomínat tak může kdekdo z dospělých i na své dětství. Obdivovat můžete různé Pražské stavby postavené z této legendární stavebnice.

V Národním muzeu probíhá výstava "Archa Noemova". Zoologická expozice uvádí návštěvníka do fascinujícího světa živočichů, kteří obývají nebo obývali naši planetu.

Interaktivní výstavu pro celou rodinu „Fenomén IGRÁČEK“ bude od září tohoto roku do ledna roku příštího hostit Muzeum Vysočiny Jihlava. V expoziční budově muzea na Masarykově náměstí se představí putovní výstava fenomenální figurky, vyráběné nedaleko Jihlavy, ve firmě EFKO v Novém Veselí.

Každý víkend jezdí z Prahy na Okoř a do Slaného výletní vlak přestavěný na velké pojízdné hřiště pro děti. Jmenuje se Cyklohráček a cestou na výlet se v něm zabaví menší i větší děti. Ve Slaném je pro ně připravena také cesta za pokladem.

Galerie umění pro děti GUD přichází s novou výstavou "Tajemství Čtyřlístku", kterou připravila společně s mladými designéry z UMPRUM k výročí 600 - stého vydání čísla časopisu Čtyřlístek.

GURMÁNSKÉ POTĚŠENÍ:

VÝBORNÝ JABLEČNÝ DORTÍK

6-8 jablek, 2 pudinky (čoko nebo vanilka), piškoty

Na dno velkého hrnce dáme trochu vody, svaříme oloupaná, nakrájená jablka. Přidáme pudinky rozpuštěné v cca 2 dcl vody. Mícháme a chvíli povaříme. Pokud by byla hmota moc tuhá, přidáme vodu. Do misky naskládáme piškoty, na ně nalijeme část pyré, opět položíme piškoty, na ně opět pyré, nakonec dáme piškoty. Celý dort zatížíme a necháme v chladu. Za několik hodin v lednici můžeme podávat. Jednoduché a olizovat se budou všichni až za ušima.

TATARÁK Z LOSOSA – romantika pro mámu a tátu

400g lososa, 1 střední cibule, 2 žloutky, ½ hrnečku kaparů, 1 lžíce Knorr kořenící mix na ryby, 1 lžíce tekutého worchesteru, špetka soli, pepře, 1 lžíce olivového oleje, ½ citronu (šťáva z něj, či lepší limetka)

Maso naškrábejte, cibuli nasekejte nadrobno, spolu s kapary a přidejte do směsi. Zakápněte olejem, přidejte žloutky, worchester, Knorr, sůl a pepř. Vše důkladně promíchat, přidat šťávu z citronu a tatarák nechat vychladit. Podávejte s opečenými toasty potřenými česnekem či máslem.

Pokud byste rádi další hravou inspiraci, zapište se do naší hravé výzvy nebo doražte na nějakou z našich akcí.