TEDx - Mám sen

Minulý týden na státní svátek se konala další inspirativní akce TEDx s podtitulem Mám sen. Jelikož miluju sledování těchto videí a inspiraci, která z nich přímo srší, byla jsem moc vděčná, když jsem na akci dostala pozvánku. Bylo to po dlouhé době pouze dospělé rande s mým mužem, takže o to větší radost. Inspirace byla tak ohromná, že bych ráda sdílela co mě zaujalo a zároveň namotivovala třeba k shlédnutí některých videí. Zatím jsem je na youtube nenašla, ale třeba vy budete úspěšnější a hledala jsem špatně. Seznam řečníků můžete najít zde.

Nutno podotknout, že každý příběh byl ojedinělý, v něčem zajímavý a jsem si jistá, že mnoho lidí zaujalo zcela něco jiného než mě. Zmíním jen to, co pro mě z toho dne bylo to nej. Psát totiž o všem - byl by z toho článek na týden :).


Ten den jsem zažila mnoho poprvé. Například jsem pila vodu přefiltrovanou z kejdy, kterou prezentoval ve své přednášce Michael Carvan. Opravdu úžasné co člověk všechno dokáže. A na závěr všem sdělil větu, která mě zaujala: "Nikdy neposílej do řiti Španěla, i když nevíš co chceš". Zkrátka nezahazuj dopředu jakékoliv návrhy. Kdyby byl Michael Španěla do řiti poslal, já bych neměla tu čest přefiltrovanou kejdu ochutnat. O co by byl můj svět chudší?


Blanka Dobešová - Ke Kořenů


Její řeč mě pobavila, rozplakala, dojala a inspirovala. Víte jak je to se smrtí? Ano není to moc zábavné a pozitivní téma. Pokud to tak vnímáte, doporučuju někde informace od Blanky nebo rovnou její přednášku vygooglit. Blanka je ekofunebračka. Propaguje mimojiné eko/bio/veganskou hrobku s příběhem, jenž vzniká na území ČR, můžete si jí dopředu pomalovat dle své libosti a posléze zakopat (se) kdekoliv.


V tom okamžiku nám s mužem zasvítily oči, protože jsme si představili ty krásná místa, kde bysme tak mohli spočinout. Blanka ve svém příběhu povídala o smrti svého dědečka. Bylo to dojemné, určitě jste se i vy osobně se smrtí setkali. Je zvláštní, že v dnešní době se lidé, rodina scházejí v dobách dobrých a v těch krušných se naopak odcizují. Blanka vyzývala k tomu, užít si i odchod kohokoliv. Jak? Společnými vzpomínkami, písněmi, příběhy. Představte si to sami. Dnes


Statistiky, které Blanka zveřejnila byly dost smutné. Veliká část lidí z České republiky a Prahy obzvláště svým blízkým dopřeje upálení jak za dob čarodějnic a oslava se nekoná. Přitom takové setkání všech milých pozůstalých může být krásným rituálem a oslavou života zemřelého. Můžou spolu řešit a plánovat celý proces. Takový teambuilding, který spojuje - v dobrém i zlém (pamatujete?). "Když smrt vstoupí do života, měli bysme být pospolu, ve své zranitelnosti i síle!" říkala Blanka. Že to není moc radostné téma? Ano nikomu není příjemné. Ale jak mi říkala v týdnu moje dcera: "maminko umřeš" došlo mi, že je to tak. Všichni jednou umřeme. Proč z toho dělat drama větší než je? Můžeme, ale i v této události vyjádřit lásku, úctu a díky. Dát najevo, že ten dotyčný bude navždy naší součástí. Jít dál s tím, co nám přinesli.


Ekofunebračky z projektu Ke kořenům se rozhodly pro změnu. Pořádají jedinečné pohřby. Co si udělat vzpomínkový piknik? Jít společně na zápas a pak s urnou na pivo? Poslední rozloučení nemusí být v krematoriu. Může to být výlet na oblíbená místa, zpívání oblíbených písní pozůstalého. Holky společně vytvořily Les vzpomínek - 1. český přírodní hřbitov. Máte zafixované hřbitovy jako ponuré místo? Co takhle houpačka na hřbitově? Krása přírody? V tom vnímám největší hravost života. Právě i v těch chvílích, kdy nám není do smíchu.


Radina AhmedováRadina se na pódiu objevila s tématem zpěvu. I tohle téma u nás doma často bydlí. Její motto zní: "každý umí zpívat". A pravděpodobně i - každý by měl zpívat. Jen máme za sebou nějaká velká či malá traumátka, kdy nám někdo naznačil, že tomu tak není. Radina několikrát zmínila, jak nám zpěv dělá dobře. Díky němu se napojíme na sebe, své emoce a vracíme se zpátky. K sobě. Sama o tom píšu i ve svém ebooku - Návrat k sobě. Zpěv nás spojuje i s ostatními lidmi.


Radina začala provozovat aktivitu zvanou Zpěvomat. V realitě to vypadá tak, že skupinka lidí odchází do ulic, oslovuje lidi a zpívá. Ten zážitek je pro mnohé hodně emocionální. Někteří z nich reagují: "poprvé mi někdo zpíval". Takové setkání je oboustranným obohacením. Lidé zjišťují, že jejich hlas vlastně není tak strašný. Zpěv nám tedy umožňuje zažívat blízkost. Jakkoliv si to vysvětlíme.
Takahuru Tezuka - Školka dokola


Takahuru sice osobně nebyl na tomto TEDx setkání, ale jeho školka do kruhu tam přesto byla. Budovou školky podpořil potřebu dětí běhat do kruhu, potřebu pohybu, dobrodružství a svobody. A tak tomu vše přizpůsobil. Děti nemají hranice, hlučí jak potřebují, zažívají nebezpečí a pak si pomáhají. V létě v této školce naběhají v průměru 4km. Mají lepší atletické dovednosti než jiné děti. Občas se zraní, ale učí se tak žít ve světě. Myslím, že video a koncept celkově stojí za to shlédnout. Proto mrkněte - jeho video je plné srandy.Barbara Sher - Matka všech koučů
Barbara je čerstvě 80 ti letá babča, která se na pódiu pohybovala a své zkušenosti sdílela s energií, která jejímu věku zaručeně neodpovídala. Její heslo zní: "dělejte co chcete dělat a nechte ostatní vám v tom pomoci. Izolace vašim snům nijak neprospěje".


Vyprávěla příběhy ze svého života a praxe a několikrát tak celý sál rozesmála k slzám. Tvrdí, že každý sen je možné splnit. Není sen, který by nebylo možné splnit. Její recept na splnění snů je sdělit je svému okolí. Sdělíte sen a překážku proč ho nemůžete naplnit. A od svého okolí získáte takové reakce, které vám pomůžou vše realizovat. Chtěli byste tanec s vaším idolem? Speciální stromy na výrobu harf? Stát se cowboyem? Půjčit si šimpanze? Nic není nemožné. Je snadné pomáhat druhým. A nikdy nevíte, kdo vám zrovna s vaším snem může pomoci. Pokud máte sen a nebojíte se s ním jít ven, mrkněte na tržiště snů. Tam můžete svůj sen vyslat do světa, nebo naopak nějakému snu dopomoct k realizaci. Tak nebojte se snít. To, že se stane, je to nej co se může dít.Jaroslav Beck
Jarda měl sen, dostat se do Hollywoodu. Nikdo nevěděl, jak se tam dostat. Bydlel na koleji, skládal hudbu a studoval strojárnu. Jednoho dne se sebral, koupil jednosměrnou letenku do Anglie, aby se přiblížil k tomu, co si přál. Studovat na jediné škole, která ho připraví na to, po čem doopravdy touží. Za několik měsíců se stal jedním ze studentů. Dnes dělá hudbu pro počítačové hry, trailery a Hollywood už pro něj není jen vzdáleným snem.


Jak toho dokázal?

- přijmul výzvu (challenge yourself) - bez toho by se nikam nepohnul

- pracoval tvrdě (work hard) - čím víc na snu člověk pracuje, tím víc se to začne plnit

- nikdy se nevzdal (never give up) - práce po tisíce hodin, pak se vše začne skládat a chodí příležitosti


Jaké je Jardy motto? "Žij svůj vlastní sen. Níkoho jinýho."
MAOK


A pak přišel na scénu slovenský hudebník, který si říká Maok. Vystudoval architekturu, ale věnuje se hudbě. A dobře dělá. Jelikož jsme si s mužem na ten den přáli nějaký odpočinek, přišel Maok a splnil nám ho lépe, než bysme si mohli vysnít. Odložili jsme naše hlavy na opěradla a nechali hudbu, aby kouzlila.


Během Maokova vystoupení (které je vždy prý naprostá improvizace a originál), jsem se vrátila zpátky do dětství. Do těla té malé holky, která měla plnou hlavu snů. A přála si:

- zkoumat kosatky a cvičit je

- mít svou cestovku a zprostředkovávat lidem nevšední zážitky, inspirovat je, vyslat na cestu za poznáním

- mít klidnou domácnost a partnerství

- zažívat svobodu, hravost bez hranic

- zpívat, tančit

- psát


A při tom samém představení se mi odvíjel i můj současný život. Ta moje dnešní realita, která naprosto odpovídá mým dětským snům.


- nemám doma v akváriu kosatku, ale mám velmi chytrého bílo černého psa, kterého cvičím a zkoumám na něm různé zákonitosti pomocí metody, která byla vyvinuta při tréninku s kosatkami (:D)

- Play Everyday je má hravá cestovní kancelář, která zprostředkovává nevšední tipy a zážitky, inspiruje, vysílá na cestu

- s mým mužem zažívám partnerství, které jsem nikdy nezažila, máme klidnou domácnost, respekt a vzájemnou podporu

- díky narození Emči se postupně osvobozuju od svých předsudků, starých nefunkčních vzorců a myšlenek a hravosti mě učí neustále

- miluju tanec a zpěv, sice nechodím do sboru a není ze mě hvězda jak jsem si představovala jako dítě (prozatím), ale občas si na ní doma hraju a tančím a zpívám a tancem či zpěvem prokládám i lekce, které vedu

- od léta jsem se začla víc věnovat psaní, které mě osobně hodně lečí a pomáhá, mimo můj osobní blog a blog Play Everyday konečně vyšlo také mé první větší dílo - ebook o mé cestě za spokojeností mateřskou


A jaké jsi měl(a) sny Ty jako dítě? Žiješ je? Jsou Tvou dnešní realitou?


Když jsem se probrala z nevšedního zážitku, dověděla jsem se, že naše společné rozjímání i moje slzy dojetí zabírala několik desítek sekund kamera. Super. A rozhodla jsem se, že Maok by měl mít místo i u nás doma. Tak snad narazím na jeho album nebo mi ho Ježíšek přinese.


Ema Klučovská


Ema od mala ráda kreslila. Žádné princezny, ani krásná zvířátka. Kreslila dravé ptáky, příšerky a podobné. Když s rodiči dorazila k psychologovi, dověděla se, že je zcela v pořádku a navíc nádherně kreslí. A tak se začal zhmotňovat její sen. Dnes jí obdivují za její úžasné kresby lidé z celého světa, své výtvory se už naučila i animovat a ztvárňovat 3D.


Jako inspiraci vzkazuje: "Nikdy se nezvdávajte a soustřeďte se na to, co vám jde nejlíp".


Ema sama dělá co jí baví a ukazuje to světu. Každý rok chce udělat nějaký pokrok. A na tak mladou holku, je to opravdu obdivuhodný. Ema je velkou inspirací. Nejen pro děti, ale i pro rodiče. Důvěřovat, že moje dítě je jedinečné a podporovat ho v jeho jedinečnosti.Adam Podhola


Adam se zabývá svým projektem "Zachraň jídlo". V úvodu prezentace upozorňuje na množství jídla, které každoročně jentak vyhodíme a tím tak dost plýtváme zdroje naší planety. Mezi jeho oblíbené aktivity, které propaguje patří paběrkování. Co to znamená? Sbírat zbytky po zemědělcích. Zbytky - asi si představíte nějaká nejedlá jablka a jiné plody. Pravdou ale je, že jsou to normálně vypadající plodiny, jen nejsou dokonalé. Dokonalost stanovují supermarkety a stát, kteří nejsou schopni zákazníkovi vysvětlit například tečku na jablku jakožto pouze vadu na kráse. A tak Adam se svým týmem tyto zbytky předává lidem v nouzi, nebo pořádá například "Hostinu pro 1000" - občerstvení na veřejných prostranstvích Prahy, které se skládá z jídla vyrobeného ze zeleniny, jenž by jinak byla vyhozena.


A jaké jsou jeho tipy na cestě za jeho snem?

- nenakupovat hladoví

- zkontrolovat před nákupem ledničku

- ze starého chleba například vytvořit krutony do polévky (být kreativní)


- překonat strach vidět něco co není zrovna populární

- budovat komunitu

- jeden telefonát stačí (a začnou se dít věci)


A další a další a další zajímavé informace, zážitky, sdělení. Prozatím stačí. A velmi doporučuju zúčastnit se akce přiště naživo nebo čas od času nasát inspiraci z kanálu Youtube. A jaké má osobní účast benefity nad kanálem Youtube? Můžete se setkat s jinými nemálo inspirativními lidmi, kteří zrovna na podiu nevystupují, ale určitě člověku pomůžou na cestě za svým snem. Já například mimo přednášek hodně těžila i se setkání s Tomášem Hajzlerem (Svoboda v práci) a Veronkou Hurdovou (Krkavčí matka). Setkat se s mou internetovou inspirací naživo byl opravdu nevšední zážitek.


PS: Na minulém TEDx women jsem si přála být také na pódiu TEDx s projektem Play Everyday. O pauze tohoto setkání přišli organizátoři na pódium a vyzvali všechny sdílet své sny. Můj manžel se na mě otočil a ptá se: "jdeš Ty nebo já?" Byla jsem tak zaskočená, nevěděla jsem co říct. A tak jsem vyslala jeho. Je přirozený řečník a tak jsem nechala Play Everyday - moje miminko v jeho rukou. Takže můj sen se ještě docela nesplnil - ale tak trochu. Play Everyday už bylo na rudém koberci TEDx konference. A já si celý zbytek dne vyčítala, že jsem se nechala zahnat mým strachem a nesplnila jsem si ten sen už ten den. Bylo to pro mě velké ponaučení. Protože dnes už vím, že pokud o něčem sním, mám čapnout hned první výzvu za pačesy a jít. Tentokrát jsem volila klid pro své nenarozené mimi - tuším, že moje tepovka by mu v tu chvíli v pupku udělala doslova zemětřesení. Ale já věřím...věřím, že i Play Everyday bude brzy, plnohodnotně, z mých úst na červeném koberci TEDx konference.


Krásný den a splňte si taky...nejeden svůj senPlay Everyday

Předprodej 199Kč + 3 dárky-2.jpg
 • Wix Facebook page
 • Instagram App Icon
 • YouTube Social Icon
 • Twitter Social Icon
 • Blogger App Icon

ANDROMEDA,

ELFKA MALÁ

Laskavá kapitolka

z knihy příběhů

pro malé i velké

ke stažení ZDE

Instagram

Hravé a laskavé čtení

o všímavosti k sobě

i okolí

andromeda.png
Sledujte Play Everyday
 • Wix Facebook page
 • Instagram App Icon
 • YouTube Social Icon
 • Twitter Social Icon
 • Blogger App Icon

EBOOK ZDARMA

Martina Chomátová
Mou vášní je hledat ve světě (a v sobě) hravost. Sdílím své příběhy
a inspiraci na cestě z poporodních depresí ke spokojenosti. Jsem autorkou ebooku s hrou Jak rozehrát partnerství, knihy o všímavosti pro malé i velké Andromeda, elfka malá a knihy o cestě k dospělácké hravosti Vyhrála jsem depresi.
S mým mužem Jakubem pořádáme workshopy Wim Hof metody.
 

Můj příběh najdete tady.

Svoje dotazy, připomínky, tipy či referenci mi můžete poslat na info@playeveryday.cz

Díky fíky. Mějte se a smějte se :)

 

Další inspirace na: