VÁNOCE s klidem a hrou

Všichni si přejí klidné Vánoce, všichni se potřebujeme po celém tom náročném roce zastavit a jentak být. Ale ruku na srdce. Kdo z vás doopravdy zažil klidné Vánoce tento rok? Kdo si hodil nohy na stůl, pustil pohádky, nezávodil s ostatními mezi nákupními košíky ralley Tesco-Billa? Kdo měl čas hrát si se svými blízkými a užít si pohodový čas? Zajít na procházku, lenošit? Doufám, že vás bylo mraky. A nebo ne?


JAK TEDA NA TY SVÁTKY KLIDU A MÍRU?


Dřív jsem zažívala Vánoce plné shonu, cestování, ruchu. Mnoho dárků, návštěva celé gigantické rodiny. Hřbitovy, balení, nákupy, fronty, stres a hafo peněz v čudu. Jenže nějak jsem postrádala to kouzlo. A tak co jsem máma, snažím se Vánoce prožívat jinak. A jelikož jsem zodpovědná za vše, co se v mém životě děje, můžu měnit i staré zvyky a tvořit nové. Koneckonců díky své rodině píšu novou historii.


A tak jsme letošní Vánoce - tak jako loni, měli v duchu POHODY. Všemi směry zněly dárková pravidla - jeden dárek na jednoho (i tak díky té gigantické rodině pod stromkem najdeme mnoho a moc). Na ručně vyráběné dárky se limity nevztahují, ovšem v dnešní době se k nim uchyluje jen málokdo. Na koho zejména se limity vztahují? Na děti. Ty mají vždy pod stromkem tolik novotin, že je ani nestačí všechny prozkoumat. Lákadel je všude mraky a druhého dne na většinu z nich zapomenou.


A TAK PŘIDEJ RUKU A SRDCE K DÍLU


My jsme se rozhodli dárky tvořit s láskou. A tak jsme připravovaly tento rok mýdla a křížalky pro ženy, nakládané hermelíny pro muže. A víte co z toho ještě bylo? Krásný společný čas. Pustili jsme si koledy, zpívali, tančili. Naučili jsme se něco nového. Například mýdla nedopadla úplně podle dokonalých představ, ale pro příští rok zas budem moudřejší. A navíc, do krámu umí dojít každej. Ale kdo věnuje trochu svýho času a snahy??? (No snad nás mýdlem obdarovaní za bublinky neukamenují a nikdo neumře). Samozřejmě i pár obchodů jsme zasponzorovaly, ale s Mírou.


Pečení perníčků probíhalo jako čtyřgenerační setkání žen. Za zvuků koled jsme připravovaly těsto (já se s tím trochu prala, páč i přes luxusní návody Kuchařky pro dceru jsem asi cukrováckej antitalent), povídaly o zvycích a zážitcích a sledovaly jak se malá Ema učí pekařskému umu. Té bylo zcela jedno co z vzniklého těsta bude. Hlavně že měla opět v rukou těstíčko ála Play Doh.

VYDEJ PRVNÍ KNIHU

A jelikož každý rok ráda dávám něco "ze mě", tentokrát jsem bližní své obdarovala knihami z lásky. Jak taková kniha vypadá? Je to jednoduché jako facka. Nastříháte si papírky (já stříhala barevné) na pruhy dle vytoužených rozměrů. Papírky složíte jako knihu, sešijete je k sobě (či přilepíte) a do knihy vpíšete co libo jest. Já vypisovala například: proč mám koho ráda (samozřejmě je mám rada jentak, protože jsou, ale i pár důvodů extra se vždy najde), kdo pro mě čím je (aneb srandovní role, které daná osoba v mém životě hraje nebo jak je vidím) - příklad můj tchán je "mistrem světa v mytí rukou", můj muž je zase "učitelem lehkosti, humoru a hravosti".


A podobné blbinky. Tyto dárky vždy vykouzlí úsměv na tváři a to zejména u žen. Každý rok tvořím fotoalbum naší malé princezny se zážitky, občas se v tom realizují i mé básnické vnitřnosti. Nerada totiž zavaluji ostatní lapátkama na prach (sama je taky nevyhledávám) a ze vzpomínek má každý velkou radost.Samotné svátky pak konečně slavíme pospolu, sdílíme, hrajeme, sledujeme pohádky, procházíme se. Nohy na stůl - rok byl jako vždy náročný, je třeba ho s klidem zakončit a oslavit tak všechny nachozené kroky. A jelikož ráda sdílím se svými blízkými detaily a pikantnosti jejich životů, rozhodla jsem se tento rok vyslat mezi ně pár otázek. Každý rok tak přemýšlím, čím naší sešlost obohatit. A jaké otázky lítaly Vánočním éterem?

- Vzpomeň si na nějaký svůj vánoční zážitek z minulosti a vyprávěj ho ostatím (to byste nevěřili, zejména pokud probíhá oslava mnohogeneračně, co se dozvíte za zajímavosti).

- Jaký byl nejzajímavější/nejkrásnější zážitek uplynulého roku?

- Co je pro Tebe v životě nejdůležitější? Čeho si nejvíc vážíš?

- Jaké tradice jste udržovali dříve jinak? (zejména od babiček jsou odpovědi opravdu zajímavé)

- Co bys ostatním přál do dalšího roku? Co by sis přál pro sebe?

- Co jsi se tento rok zajímavého naučil/a?

- Znáš nějaké vánoční tradice jiných zemí? Jaké? Dáte je dohromady?

- Předveď Tvé oblíbené zvíře ostatním, uhodli ho?


A mraky dalších, víc si už bohužel nepamatuju. Ale vy určitě na další přijdete, pokud budete chtít své rodinné večery obohatit.


NAJDI SI SVŮJ DÁREK


Dárky můžou být označeny buď obrázkem dané obdarované osoby, nebo šifrou, za kterou se skrývá obdarovaný, či vtipným popisem dané osoby, kde ovšem neuvádíte jméno. Je to mnohem nápaditější, než jen suše popsat a navíc si užijete i spoustu srandy. Psí kamarádi mají své dárečky označeny pachovou stopou (v balíčku je vždy schovaná nějaká ňamka).


A je to. Pohoda pod stromkem. Teď už jen zapálit frantu, prskavky, nepodpálit byt, pustit koledy, pohádky a užívat jeden druhého. Plnit si ty sny, které máme. Svátky plné klidu, radosti, pohody a času s našimi milovanými. Tak příští rok zase směle do toho.

Play Everyday aneb svátky užívej


Předprodej 199Kč + 3 dárky-2.jpg
  • Wix Facebook page
  • Instagram App Icon
  • YouTube Social  Icon
  • Twitter Social Icon
  • Blogger App Icon

ANDROMEDA,

ELFKA MALÁ

Laskavá kapitolka

z knihy příběhů

pro malé i velké

ke stažení ZDE

Instagram

Hravé a laskavé čtení

o všímavosti k sobě

i okolí

andromeda.png
Sledujte Play Everyday
  • Wix Facebook page
  • Instagram App Icon