Malý princ

Vyrazila jsem si takhle s mužíkem na randíčko do kina. Steva Jobse nehráli, takže výběr padl na Malého prince (jupí, moje tajná volba). Knihu mám přečtenou, jasná věc. Nedávno jsme jí spolu s Emons louskaly a jí nejvíc zaujalo slovo "baobaby". Kniha Malý princ v nás je pak jednou z těch, které mi poskytly určitou životní změnu a jiný náhled. Myslím, že pro všechny ty, kterým přijde neustálý kontakt se svým vnitřním dítětem jako důležitá esence spokojeného života na zemi, je tato kniha, film úžasnou inspirací.


A to jsem ještě nevěděla, co přinese čas v kinosále.


Mám pár týdnů do porodu mého synátora a musím říct, film byl jako ten nejlepší předporodní a předmateřský kurz co si máma může přát. Samozřejmě vše vnímáno přes mé brýle zkušeností a životních zážitků. Jsem si jistá, že každý má ty okuláre jiný a prožitky tak můžou mít zcela jiný rámec.


Jen co začal film, překvapilo mě, že to není jen o příběhu z knihy, ale vedle se line ještě jiný příběh malé holčičky. Už první záběry mi vehnaly slzy do očí. A v tomto prolití jsem pokračovala celým filmem. Podobné se podařilo i filmu "V hlavě". Prostě - totální výplach slzných kanálků. Zřejmě byl potřeba, protože z kina jsem odcházela jako jiný člověk. Byla jsem zticha. Což (pro ty kdo mě neznají osobně) je dost rarita. Nemohla jsem vše ani slovy popsat, uchopit. Jako kdyby se autorům filmu podařilo vykuchat ve mně hlubokou díru a ukázat mi součástky leta nepoužívané, souvislosti nepospojované. Smekám obrovskej klóbrc. Film mě prostě dostal. Rozebral a zase složil.

A jaká témata ve mně rezonovala?


Připravuju se psychicky na porod, vynořilo se i pár strachů, z bolesti, z prožitků, ze stínů, které se v mateřství vynoří atd. A v celém tom blížení se porodu jsem jaksi zaopmněla, že uvnitř mě roste malá bytost, která se chystá na vkročení do světa o kterém vůbec nic neví. Do světa, kam se musí prodrat úzkým tunelem a hned poté si zvykat na spoustu nových okolností. Dýchání, zima, světlo, lidi, pobyt v hmotě, atd. Jak se s tím proboha dá srovnávat mých pár momentů bolesti a diskomfortu? "Filipe promiň za mou sobeckost. Tvůj příchod na svět budiž tím nejlepším zážitkem, který spolu pro začátek můžeme prožít."


Další slzy jsem prolila při průletem temnými mraky. Pohled na šedé panáčky kráčící v davu mezi mrakodrapy, auta jezdící dokola, systém, kterému se musí člověk přizpůsobit. Tak nehostinné místo. Musí to být velký šok přijít na tento svět a zažívat život. Já, 32 let zvyklá na tomto světě žít, na co si proboha stěžuju? Další průlet mračny, tentokrát plnými barev. A já si najednou uvědomuju tu velkou moudrost, kterou mě naučil tento rok.

"Svět je přesně takový, jaký se ho rozhodneš vidět."


Tak jakou vyšlu mému nenarozenému miminku do pupku zprávu o tom co ho čeká tady venku? Vše je jen úhel pohledu.


Vnímaly jste v průběhu těhotenství energii svého nenarozeného miminka? V průběhu prvního těhotenství jsem věděla, že se mi narodí Malá mořská víla. Znala jsem její energie, byly mi vlastní. S Filipem jsem cítila výzvy k životu, k akci, divočině. Ale napojení jsem s ním tak dobře neprožívala. Až teď mi mezi dalšími slzami došlo, co je tématem, které přinese do mého života. Za několik týdnů se totiž narodí můj Malý princ. Ten co mi přišel sejmout z beder tu deku důležitosti a připomenout, že jsem kdysi bývala dítětem. Ten, který mě přišel naučit být spontánní, hravá, dětinská.


Prolila jsem mnoho slz za tu malou holku, kterou jsem nechala systémem ochočit a ztratit se v propadlišti mé vlastní historie. Byla hravá. Hrabala se z toho, z představ ostatních o jejím životě. Učila se osvobozovat. Ale při pohledu na plátno mi docházelo, jakou dlouhou cestu ještě před sebou mám, než tu holku z toho propadliště dospělosti a důležitosti vysvobodím. Je to jak to je. Slzy to byly úlevné a obohacující. Vše co se ukázalo mělo velký smysl, ale nebylo nutné se s tím začít bičovat. Jen přijmout.


Při odchodu z kina mi bylo jasné, že musím ještě dojít do soukromí a nechat tam prolít další vlnu dětských či dospělých slziček a dokončit tak proces, který film nastartoval. Ufff. Ještěže maj hned vedle záchodky. Cítila jsem celou dobu to obrovské štěstí, že mám vedle sebe možnost mít učitelku hravosti a radosti a brzy mezi nás přibude další. Věděla jsem, jak bude můj život obohacen, najednou jakoby se i ta představa blížícího se miminka zhmotňovala. Moje strachy šly stranou, protože mě čeká něco mnohem kouzelnějšího. V tomhle světle pobyt na tomto světě vypadal jako odměna, všechny ty součástky, které se poskládaly byly tím nejhezčím darem. Začala jsem se těšit. Ještě víc. Na vše co nás spolu čeká. Na kroky, které zase ujdu k svobodě a bezprostřednosti. I když budou někdy bolet. A právě ty, které budou bolet.


Bylo mi líto všech chvil, kdy jsem nemohla rozpustit své dospělé ego a být mé Malé mořské víle parťákem na blbnutí. Ale přijímala jsem vše jako lekci, která přišla ve správný čas. Lepší teď dělat kroky vpřed, než jednou Bycha honiti.


Zážítků bylo mnoho a moc. Jsem si jistá, že v každém film vyvolá zcela jiná pohřbená témata. A pokud vám návraty ke svému dětskému já dávají smysl, pokud chcete se svými dětmi žít na vlně partnerství a objevovat svět jejich očima, vřele doporučuju na nějaké místo do kinosálu také zasednout a nechat se inspirovat. Vyrazit na dobrodružný výlet, jehož cílem jsme my sami. Ty dětské radosti, sny, touhy, které jsme leckdy díky kolotoči světa pohřbili.


Jsem ráda, že ten úžasný rok 2015, který mi převrátil opět můj život vzhůru nohama (v dobrém smyslu), jsem mohla zakončit tak nádherným a hlubokým zážitkem. Vedle mého muže, který stejně tak jako Malá mořská víla a Malý princ v mém životě představuje velkého učitele hravosti, nadhledu a humoru.


Play Everyday

aneb s Malým princem se na výpravu dej

(a klidně všechny kapesníky prosmrkej)

PS: pokud se chcete podělit o svůj zážitek z filmu Malý princ, doporučit mi jiné filmy, knihy s podobnými efekty, neváhejte. Budu nesmírně vděčná. Za jakékoliv podobné sdílení.

Předprodej 199Kč + 3 dárky-2.jpg
 • Wix Facebook page
 • Instagram App Icon
 • YouTube Social Icon
 • Twitter Social Icon
 • Blogger App Icon

ANDROMEDA,

ELFKA MALÁ

Laskavá kapitolka

z knihy příběhů

pro malé i velké

ke stažení ZDE

Instagram

Hravé a laskavé čtení

o všímavosti k sobě

i okolí

andromeda.png
Sledujte Play Everyday
 • Wix Facebook page
 • Instagram App Icon
 • YouTube Social Icon
 • Twitter Social Icon
 • Blogger App Icon

EBOOK ZDARMA

Martina Chomátová
Mou vášní je hledat ve světě (a v sobě) hravost. Sdílím své příběhy