30 denní výlet do Komplimentárie

Další lekci, kterou jsem se naučila od děti, je VIDĚT SVĚT JAKO KRÁSNÉ MÍSTO pod sluncem. Málokterý dítě trpí depresí, nebo podobnými dlouhotrvajícími stavy skleslosti. A proč tomu tak je? Jsou rození optimisté. Kde my vidíme tisíc problémů, děti vidí tisíc výzev.


A jak se blíží den dětí, říkala jsem si, že na sebe upletu taky takovou výzvu.


Říká se, že když člověk zaseje nějakou myšlenku a řídí se podle ní cca 21-30 dní, změní tak své návyky. Takže jdu do toho. Proč? Tak na to si teď posvítim.


Jako děti jsme byli hodně upozorňováni na svoje nedostatky:


- nedělej to, spadneš.

- nechovej se tak.

- nedělej to bráchovi.

- nejez to.

- máš v testu 5 chyb.

- na vysvědčení tři trojky a pět dvojek.

- ukliď si ten čurbes po sobě.


A jako dospělí:


- ten projekt je šitej horkou jehlou.

- prádlo neni vyžehlený, podlaha vytřená.

- furt se po tobě někde válej ponožky.

- to jídlo neni dost slaný.


A co druhá varianta? Těch nespočet slov, který jsou v písemce správně. Mnoho a moc momentů, kdy jsme s bráchou pecka dvojka. Všechny ty jedničky dmoucí se na mým vysvědčení. Spoustu práce na projektu, který jen potřebuje vyšperkovat. Spokojený děti a navařeno zdravé jídlo. Atd.


Jak rosteme, naše mysl se dál a dál soustředí na všechny ty neduhy kolem. Na nedostatky našich spolupracovníků, partnerů, rodičů, dětí, tchánů, přátel,všech v okolí. A hlavně NA NAŠE VLASTNÍ NEDOSTATKY. Je to takovej neduhovej program zasetej do naší hlavy, kterej bravurně vypíchne ty bobky ležící po cestě a přehlídne všechny ty krásný květy.


A víte, že když se začnem soustředit na ty kytky, život kolem bude jak botanická zahrada?

Přesně tak funguje vděčnost. Denně si psát 3 věci, za který jsme ten den vděční. Nejdřív mysl nevysype z rukávu skoro nic. Potíme se nad tím jak na pláži v Mexiku. A po pár dnech nám z rukávu začnou padat uplný diamanty.


A víte, jak to funguje s kytkama? Osobně sice na kytky nijak nevřeštím, ale s láskou o ně taky moc nepečuju. A jak se mi odměňují? Postupně odcházej do věčnejch lovišť a zůstávaj ty, co maj fakt tuhej kořínek a minimální potřebu vnější lásky a péče.


No a co když to takhle funguje i se vztahy?


Jak si konečně pročítám knihu 5 jazyků lásky, začínám si uvědomovat, jakým jazykem tedy o své lásce vyprávím, jakým jazykem lásce rozumím. První s kým začla má pozitivní vlna, byl můj pes Panty. Pomocí klickeru odměňuju jeho bohulibé činnosti a z něj se postupem času stává spokojenější pes, z nás se stávaj větší parťáci. Ano, máme ještě před sebou cestičku. Ale už teď je náš vztah většinou pohoda.


Jako druhý přišel na řadu muj muž.


Znáte to. Po seznámení nasadíme růžový brýle, pár měsíců či let je nosíme a najednou bum, křach, bác...brýle na padrť a ten dokonalej chlap, princ na bílym koni tak nějak v trapu. A místo něj zase obyčejnej chlap, s báglem nedokonalostí, kufrem neduhů, kabelou zlozvyků.


O tom, jak jsme tohle prozření zvládli jsem už psala. Jakmile jsem se začla soustředit na jeho duhy, začala nám pod rukama vzkvétat zahrada novýho poznání. Každej den se budím vedle novýho chlapa. Nepřestává mě fascinovat, bavit. Jsem znova zamilovaná, ale tentokrát už nemám růžový brýle. Je mi s nim dobře, vedle sebe rostem, spolu kráčíme životem.


A proč teda to vnímání barev duhy tak vázne u ženskýho rodu?

Matky kolem většinou vnímám jako neustále chybující, nedostatečně milující, respektující, pečující. Ženy kritizuju za to, že moc/málo pečují, moc/málo pracují, realizují se, moc/málo se o sebe starají, jsou moc/málo aktivní atd. Zkrátka projít tímhle sítem není pro mé ženské okolí dost dobře ani možné. A nejhorší na tom je, že ještě nemožnější je to pro mě samotnou. Nedostdobráctví mi klepe na rameno snad každou chvíli, v různých odstínech reality.


Ze svých cest, konkrétně z Ameriky, jsem si přivezla zvyk KOMPLIMENTOVÁNÍ. Co je na tom obohatit prodavačku z Lidlu o nejeden kompliment toho dne? Víte jak jí tím oči zazáří? Dušička poskočí? A proč tenhle zvyk nepoužiju i na své bezprostřední okolí? Dceru, mamku, babičky, tchýni, přítelkyně...a hlavně SEBE.


A tak jedu na měsíc do KOMPLIMENTÁRIE.


Od 1.6. začíná má výzva. Vyzvete se taky? Pojedete se mnou? Zvolím si jeden předmět, v mém případě prstýnek, který mi mou výzvu bude připomínat. Občas dělám i to, že si na ruku/zrcadlo nakreslím obrázek, nebo napíšu nápis, abych na svůj záměr nezapomínala. Stejně poslouží i upomínka v telefonu. Nebo komplimentáriový drink - pod sklenicí z vody papírek se slovy popisující můj záměr.


A jsem zvědavá, jaký barvy duhy na mě čekají v té destinaci.


Copak tam asi bude? Přidáte se? Nic to nestojí a přitom to celý svět obohatí.


Play Everyday aneb k mé pozitivní výzvě se přidej

Předprodej 199Kč + 3 dárky-2.jpg
  • Wix Facebook page
  • Instagram App Icon
  • YouTube Social  Icon
  • Twitter Social Icon
  • Blogger App Icon

ANDROMEDA,

ELFKA MALÁ

Laskavá kapitolka

z knihy příběhů

pro malé i velké

ke stažení ZDE

Instagram

Hravé a laskavé čtení

o všímavosti k sobě

i okolí