Mám děti, tak cestovat nemůžu. Nebo jo?

Musím se vám přiznat. Když jsem se stalá mámou, něco mi v životě nesmírně i vesmírně chybělo.


POHYB


A nemyslím jen chůzi, běh, cvičení. Ale i přesun do dalekých krajů. Když bylo Emons asi dva a půl, vydali jsme se celá rodinka do Skotska a já zjistila, že se dá s dětmi cestovat. Na co čekat? Ano, někteří podotknou, že je to pro děti stres, nepohoda, trpěj kvůli radostem rodičům. Hmm, může být.


Jak já to vnímám? Že děti jsou happy, když my jsme happy. Takže děti jsou happy tam, kde my jsme happy.

Vzpomínám si, jak jsme brouzdali po Skotsku, neustále pršelo a my byli tááák spokojený. Očumovali jsme skoty a všechny tamní kouty. Místa to byla leckdy obyčejná, ale pro nás tak neobyčejná. Proč? PROTOŽE JSME BYLI SPOLU. Ano spolu jsme přece i doma, co? Jenže tam doma je to ohraný. Je tam pračka na vyprání, nádobí na umytí, večeře k ukuchtění. Práce a povinnosti. Na cestách je toho tolik novýho. A my?


JSME VŠICHNI JAKO TY DĚTI

Takže máme hafo času na zkoumání okolí, sledování světa uplně jinejma očima. Dokonce i teď, když jsem počtvrtý na Lago di Garda, koukám na stejný místa novýma očima (asi to bude tím, že mám nový, lepší brejle). Neustále ráda obdivuju svět kolem. Protože každej rok jsem jak novej člověk a vnímám z toho světa kolem čím dál víc detailů.


Tak proč se ochuzovat o svý vášně? Jen proto, že mám xy krků navíc?


Cestování je dle mýho ta nejlepší škola života. Nic mě nikdy nenaučilo tolik, jako pobyt v cizích krajích. A tím nemyslím jen vyrazit si na týden k moři. I když i to může být celkem slušná škola. Myslím tím doopravdický sžití se s lokalitou a místními. Dnes už k tomu směřuje víc a víc lidí, rodin a tak nejsem už vůbec za exota. Ufff díky.


Ale tehdá, když všichni pilně studovali na všechny ty zkoušky a státnice a já se v zimě proháněla na svahu a v létě pracovala v hostelu v Norsku, či v hospodě v New Yorku, si všichni klepali na čelo. Jakou asi bude mít ta holka budoucnost? Co bude chudák dělat bez titulu? Vždyť za cestování se titul nedává. Nebo jo?


Paní Kolumbusová


Jenže řeknu vám, během těch dob, co jsem nezvládala všechny ty zkoušky jako ostatní a propadala se ročníkama skoro do mínusu, jsem sbírala jazykový i jiný velevýznamný životní zkušenosti. Tak nějak brzy jsem dospěla, poznala mraky zajímavých lidí a to hlavní: POZNÁVALA JSEM SEBE. V různých situacích, příjemných i nepříjemných. Byla jsem sama se sebou na každým kroku. Musela jsem si být tím nejlepším parťákem. V dobrém i zlém.

A tak když jsem vyjela do světa s dítětem, zjistila jsem, že mi vlastně nic nebrání k tomu, si svůj životní styl udržet i nadále. Že svět má spoustu úžasných lekcí i pro toho jednoho, dva či další studenty školy životní a cestovací.


Tak od té doby už je cestovní mánie součástí našich každoročních plánů.


Lago di Garda, Beskydy, Krkonoše, Řecko, Skotsko, Brno, čaj rum bum. Ještě ze mě není Willy Fog. Proč? Respektuju čas na sžívání se s novým členem. Na jeho sžívání se s tímto světem. A pozvolna vykračuju z našich rodinných komfortních zón.


Co je na cestování s dětmi nejnáročnější?


- BALENÍ


Tak to je mazec. Jedinej tip, kterej mám, je udělat si dostatečně s předstihem seznam (na seznamy já jsem úchyl a miluju je) a postupně odškrtávat. Začít balit dopředu a ne na poslední chvíli (jo akce na poslední chvíli na to jsem taky mástr). Užít si to a zpříjemnit si balení chvilkama odpočinku, zpěvem, či čímkoliv jiným. I tak to může být náročný. Ale je to jen chvilka ze všeho toho, co nás čeká.

- CESTA

Mnozí vnímají cestování s dětmi jako hrůzu. Já osobně to tak nevnímám. Ano, je pár momentů, kdy vám mini paviáni můžou vyřvat mozek z hlavy. Ale těch chvil je pomálu. Záleží - jako vždy - na mým nastavení. Pokud vnímám cestu s dětmi jako peklo, pak hádejte, jaká ta cesta bude? Ano, správně. Jako PEKLO.


Tipů na cesty s dětmi najdete na webu určitě mraky. Za mě: hry, CD, pravidelný přestávky a pohyb, jet na etapy a zpříjemnit si cestu návštěvami zajímavých míst, hřišť atd. Posledním tipem je Kniha proti nudě od Cynthie L. Copeland. Další článek s tipy na cestu s dětmi jsem napsala před rokem.


Tak doufám, že i vy se nebojíte vlka nic a vydáte se cestou necestou, vstříc k novým zážitkům s našimi malými učiteli. Přeju vám mnoho pohody a náruče otevřené v cílových destinacích. Přeju vám mnoho andělů za stěračem, na kole i na brzdách. A taky mnoho krásných zážitků a poznání. O sobě i těch vedle vás. Malých či velkých.

Play Everyday aneb na cestách si každej moment užívej

Předprodej 199Kč + 3 dárky-2.jpg
 • Wix Facebook page
 • Instagram App Icon
 • YouTube Social Icon
 • Twitter Social Icon
 • Blogger App Icon

ANDROMEDA,

ELFKA MALÁ

Laskavá kapitolka

z knihy příběhů

pro malé i velké

ke stažení ZDE

Instagram

Hravé a laskavé čtení

o všímavosti k sobě

i okolí

andromeda.png
Sledujte Play Everyday
 • Wix Facebook page
 • Instagram App Icon
 • YouTube Social Icon
 • Twitter Social Icon
 • Blogger App Icon