top of page

Mám děti, tak cestovat nemůžu. Nebo jo?

Musím se vám přiznat. Když jsem se stalá mámou, něco mi v životě nesmírně i vesmírně chybělo.


POHYB


A nemyslím jen chůzi, běh, cvičení. Ale i přesun do dalekých krajů. Když bylo Emons asi dva a půl, vydali jsme se celá rodinka do Skotska a já zjistila, že se dá s dětmi cestovat. Na co čekat? Ano, někteří podotknou, že je to pro děti stres, nepohoda, trpěj kvůli radostem rodičům. Hmm, může být.


Jak já to vnímám? Že děti jsou happy, když my jsme happy. Takže děti jsou happy tam, kde my jsme happy.

Vzpomínám si, jak jsme brouzdali po Skotsku, neustále pršelo a my byli tááák spokojený. Očumovali jsme skoty a všechny tamní kouty. Místa to byla leckdy obyčejná, ale pro nás tak neobyčejná. Proč? PROTOŽE JSME BYLI SPOLU. Ano spolu jsme přece i doma, co? Jenže tam doma je to ohraný. Je tam pračka na vyprání, nádobí na umytí, večeře k ukuchtění. Práce a povinnosti. Na cestách je toho tolik novýho. A my?


JSME VŠICHNI JAKO TY DĚTI

Takže máme hafo času na zkoumání okolí, sledování světa uplně jinejma očima. Dokonce i teď, když jsem počtvrtý na Lago di Garda, koukám na stejný místa novýma očima (asi to bude tím, že mám nový, lepší brejle). Neustále ráda obdivuju svět kolem. Protože každej rok jsem jak novej člověk a vnímám z toho světa kolem čím dál víc detailů.


Tak proč se ochuzovat o svý vášně? Jen proto, že mám xy krků navíc?


Cestování je dle mýho ta nejlepší škola života. Nic mě nikdy nenaučilo tolik, jako pobyt v cizích krajích. A tím nemyslím jen vyrazit si na týden k moři. I když i to může být celkem slušná škola. Myslím tím doopravdický sžití se s lokalitou a místními. Dnes už k tomu směřuje víc a víc lidí, rodin a tak nejsem už vůbec za exota. Ufff díky.


Ale tehdá, když všichni pilně studovali na všechny ty zkoušky a státnice a já se v zimě proháněla na svahu a v létě pracovala v hostelu v Norsku, či v hospodě v New Yorku, si všichni klepali na čelo. Jakou asi bude mít ta holka budoucnost? Co bude chudák dělat bez titulu? Vždyť za cestování se titul nedává. Nebo jo?


Paní Kolumbusová