Výživný rozhovor o mateřství

Martina a Martina. Obě mají podobné zkušenosti, obě sní o tom, že bude víc spokojených žen v roli mateřské. Obě hrají na ukulele. Obě se dělí o své nepříjemné začátky a strasti v online světě. Jako první krok jejich spolupráce vznikl tento rozhovor a jeho soused na webu Šťastná máma. Martina se ptá Martiny...


Ahoj Marti, vím o Tobě, že začátky Tvého mateřství nebyly úplně jednoduchý. Popsala bys prosím těm co Tě neznají co přesně se dělo?


Myslím, že by to bylo na dlouhé povídání, ale ve zkratce by se dalo říct, že jsem trpěla traumatem po porodu, syndromem ukradeného dítěte a vysokou vnitřní nejistotou, kterou jsem zakrývala puntičkářskou péči o syna, která vedla jen k tomu, že jsem ho ve skutečnosti nevnímala. Myslím jeho skutečné potřeby, ale zároveň se snažila všechno zvládnout, což vedlo k tomu, že jsem byla jen unavená, nervozní a fungovala jsem jako robot.


Zoufale jsem se tvářila jako šťastná máma, která ovšem uvnitř sebe byla vyhořelá, naštvaná a otřesená. Doháněly mě stíny, traumata a bolesti z mého vlastního života a špatný vztah s mou vlastní matkou.


Hledala jsem smysluplnost a pocit nasycení v péči o syna a domácnost a vůbec se mi to nedařilo. Nudila jsem se a zároveň jsem neměla na nic čas. Své sny a touhy jsem pohřbila a obětovala jsem se pro domácnost. Opravdu zoufale jsem se snažila najít naplnění v mateřství. To nefunguje. Mateřství jsme schopné si užít, když najdeme naplnění v sobě samých.


Začala jsi dělat kroky k tomu, abys v mateřství našla nadhled a byla spokojená. Co jsi jako první začla dělat a z čeho jsi těžila?


I když jsem si první roky syna opravdu neužívala, nevzdala jsem se myšlenky, že mateřství je možné jen nějak přežít. Pořád jsem si říkala: “To není možný! Musí existovat způsob, jak si mateřství užívat.” Chtěla jsem ten způsob najít, ale moc knih o mateřství jsem nepotkala. Jen o výchově. A navíc jsem byla hodně pyšná a myslela si, že na všechno přijdu sama :).


První světlo úsvitu jsem zaregistrovala, když jsem podruhé, ve skutečnosti potřetí, otěhotněla. Zjistila jsem, že mám tak obrovskou hrůzu z druhého porodu, že už nemohu dál zavírat oči nad realitou mého vnitřního světa. Začala jsem se zajímat o přirozené porody, spolkla trochu pýchy a navštívila pár odborníků.


Po porodu dcery, který mě posiluje dodnes, jsem se rozhodla, že tomu mateřství prostě přijdu na kloub. Tehdy vyšla kniha “Mateřství a setkání ženy s vlastním stínem” a už jen to spojení dvou rádoby protichůdných slov v titulu knihy mě naplnilo nadějí. Opravdu může být mateřství tak těžké? Opravdu nejsem jediná, kdo to tak prožívá? Opravdu to znamená, že nejsem špatná máma?


Během čtení můj život obrátil naruby jeden citát, který zněl: “Dítě touží po aktivní mámě.” Byl to opak toho, do čeho jsem se celou dobu snažila napasovat. Na jednu stranu se mi děsně ulevilo, na druhou stranu jsem si nedokázala představit, jak tento citát uvést do reality.


Týká se Tvoje cesta z nepříjemného období něčeho, co jsi dělala předtím? Než jsi se stala mámou?


Jsem si jistá, že mateřství v nás probudí traumata, bolesti a stíny, které se nám do té doby dařilo potlačovat. Najednou není kam utéct a vy se musíte utkat se svými démony. Děti a situace s nimi nám nedovolí se nikam schovat a naopak nám je pěkné hází pod nohy, abychom jim čelili.


Měla jsem nevyřešený vztah s rodiči? Nyní bylo potřeba ho rozuzlovat. Byla jsem nejistá sama sebou? Nyní jsem to musela řešit. Měla jsem sklony k depresím? Teď jsem se v nich topila. To by byly ty negativní věci, které se mateřstvím jen prokázaly.


Co se týče těch pozitivních, už před mateřstvím jsem se zabývala meditacemi. Ty mě posunuly mílovými kroky jinam, nicméně s dětmi jsem najednou neměla ty správné podmínky pro klidnou meditaci.


Nicméně s druhým dítětem jsem se pokusila meditovat v každé běžné situaci a ono to začalo fungovat! Zjistila jsem, že mateřství přináší ideální podmínky pro rozvoj a neformální meditaci a že jedině tak je možné si mateřství i užít.


Začala jsi se dělit o svoje prožitky, na to téma jsi napsala ebook. Jaký techniky v něm sdílíš?


Jedním z nejdůležitějších principů šťastného mateřství je pochopení, že pokud nebudu šťastná já, jako žena, žádná technika výchovy, nebo přístupu k dětem mě nespasí. Zní to triviálně, ale nevěřili byste, kolik žen je ochotné nejdřív uspokojovat své děti, než sebe. Zavání to pro ně sobectvím, nebo mají dojem, že to není možné.


Já říkám, že je to dokonce nutné. Pokud chcete být dobrou mámou, musíte být spokojenou mámou. Je třeba ty priority obrátit, nejdřív být v pohodě sama, pak budou i děti. Někdy to není lehké, to neříkám, ale je jedním z klíčů k úspěchu.


Dalším klíčem je hledat, sledovat, poznávat a ctít své potřeby od těch jednoduchých, jako je spánek a jídlo, až po ty komplexní, jako jsou dobré vztahy, seberealizace, sebeláska, atd.


Ve svém e-booku popisuji tyto potřeby. Také rozebírám různé druhy štěstí, emocí. Učím, jak pozorovat svou mysl, balancovat mezi vlastními potřebami a potřebami dětí. Ukazuji cesty, kterými se ženy mohou dát, aby poznaly sebe sama a žily svůj potenciál.

Je ale důležité říct, že každá máme svou cestu, kterou musí ujít každá z nás sama. Já doufám, že jsem schopná předat kvalitní mapu, podle které se ženy mohou řídit, ale tu práci za ně udělat nemohu. To nikdo nemůže :)


Jaké pro Tebe bylo vylézt s kůží na trh na tak ošemetné téma? Všude se píše o tom, jak má být mateřství nejlepším obdobím v životě ženy. Ale co když to tak není?


Pořád to pro mě není jednoduché:) Ale je to nutné. Když jsem nad tímto tématem přemýšlela, sešlo se víc faktorů, které mi pomohly v rozhodnutí věnovat se zrovna mateřství. Jednak jsem v tu dobu hledala svou sebe-realizaci, která mi velmi chyběla. Za druhé jsem dostala ujištění od přátel, že zrovna mateřství je téma, o kterém by se ode mne chtěli dozvědět. Bylo to téma, o kterém jsem dokázala zapáleně mluvit hodiny, které jsem studovala a ve kterém jsem ušla vskutku dlouhou a zajímavou cestu.


Čím víc jsem otevírala téma světu, tím naléhavější zpětnou vazbu jsem dostávala - od žen, od matek. Bylo vidět, že kopu do vosího hnízda plného zbytečných slz a utrpení. A to je něco, co nemohu jen tak nechat být.


Když žena trpí jen proto, že má dojem, že by měla být šťastná a když šťastná není, tak to znamená, že je špatnou mámou, je to prostě zbytečné utrpení, které přináší jen frustraci, hněv a pocity viny. Tato žena je najednou velmi osamělá. Nejenom prakticky, ale i emocionálně, a to je pro ženu velmi tíživé.


Přitom stačí málo, pár informací, pár meditací, a žena se může vydat na svou vlastní cestu k naplněnému mateřství. A mohu vám z vlastní zkušenosti říct, že spokojená žena je nejenom spokojená máma, ale i partnerka, kamarádka a nakonec vyhrávají všichni.


Co jsi v sobě musela změnit, že z těch nepříjemných začátků jsi teď máma 3 dětí. To se muselo změnit hodně.


Ano :D Nejsem si jistá, jestli dokážu popsat víc jak pětiletý vývoj v krátkém odstavci. Změnilo se hodně, díky meditacím, knihám, sezením, zkušenostmi. Neustále se učím, neustále čtu knihy o duchovním vývoji, psychoterapii, rozvoji. Meditace je pro mě každodenní praxí a během druhého a třetího těhotenství jsem udělala hodně práce díky terapeutům.


Dovolila jsem si dospět. Dovolila jsem si plnit si své sny. Dovolila jsem přijmout sebe samu takovou, jaká jsem. Dovolila jsem si prožívat radost a jednoduše se uvolnit v dané situaci a nesnažit se ji přetvořit k obrazu svému.


A to, jak se přibližuji k sobě, se ihned odráží v tom, jak se přibližuji ke svým dětem. Když mou hlavu nezpalňují starosti, frustrace a traumata, mám mnohem víc prostoru vnímat své děti a věnovat se jim.


Jake 3 tipy by jsi dala ženám, matkám, aby prožívaly život, mateřství spokojeně?


Mám vybrat jen tři typy? Podařilo se mi přednášku na toto téma scuknout na dvě hodiny :D Ale dobře...


1. Hledejte samy sebe.

2. Přijměte samy sebe.

3. Žijte svůj potenciál...


Na co v těchto dnech upoutáváš nejvíc pozornosti? Co je pro Tebe v současný chvíli nejdůležitější?


Mám teď doma půlroční miminko, které přechází na pevnou stravu a v noci moc nechce spát, takže hodně své pozornosti věnuji dětem, úklidu rozpatlaného jídla a svému spánku. Když už si potřebuji od děti odpočinout a někde načerpat sílu, tak mám stanovenou prioritu na meditaci a poté na projekt.


Na pondělí připravuji živou přednášku a mám rozepsaný koncept nové knihy, která bude navazovat na předešlý e-book Jak díky mateřství nalézt vnitřní štěstí.

Taky si pro radost píšu povídku… To ale není nejdůležitější, to je jen radostné :)


Je něco, co po Tobě okolí často žádá? Co ženy nejvíc zajímá? S čím si za Tebou chodí pro radu? Inspiraci?


Ženy se mě ptají na různé věci, od rady k přirozenému porodu, koupání a nošení v šátku, až po typickou otázku, jak to se třemi dětmi všechno zvládám. Nejvíc ale ženy roztečou, když se mi podaří jim dát prostor, aby mohly sdílet, že mateřství je pro ně někdy hodně náročné. Když jim ukážu, že to, co prožívají, je normální, že v tom nejsou samy a že to neznamená, že by byly špatnými matkami, je v jejich očích vidět velká úleva.

Vrhla jsi se do kurzu podnikání z pláže (díky tomu Tě i znám). Jak tento kurz změnil Tvůj život? A co to přineslo? Mohla bys nám prozradit jak se může máma 3 dětí ještě věnovat něčemu jinému? Kde na to bereš čas a energii??


Do kurzu jsem se přihlásila, protože jsem chtěla tento projekt poslat do světa a zároveň jsem nevěděla jak. Kurz byl skvělý, kvalitní, realistický a vedl krok po kroku. I když se člověk třeba bál, díky kurzu měl jakousi oporu, která mu pomáhala překračovat jednu komfortní zónu za druhou.


Kurz mi změnil život, rozhodně. Díky němu se zrodil projekt Šťastné mámy.


Co se týče toho času, který na projekt mám, když se zároveň starám o děti, tak odpověď je taková. Čas nemám. Mám priority. Projekt má prioritu, protože díky němu mám víc síly na péči o děti. Je to takový vzájemný koloběh - projekt vyživuje mě, já děti a my společně vyživujeme projekt.


Reálně to vypadá třeba takto. Sedím u piána v obýváku, odpovídám na otázky a poslouchám, jak si Artur s Amelii hrajou s legem a tvoří z celého domu jeden velký pelech. Alan leží za mnou v postýlce a brouká si. Pavel před chvíli přijel domu a šel pro dřevo. Za chvíli otázky dokončím, společně připravíme večeři a dáme děti spát.

Až usnou, tyhle otázky si po sobě přečtu, opravím chyby, zedituji a pošlu do světa.

Je to neusálé balancování a prolínání...

…jako celé mateřství...


Děkuju Ti mockrát za Tvou inspiraci a přeju nám, aby projekt Šťastná máma rostl a šířil se do mnoha domovů :). Máš ještě nějaké novinky? Něco co chystáš?


Na pondělí připravuji živou přednášku a mám rozepsaný koncept nové knihy, která bude navazovat na předešlý e-book Jak díky mateřství nalézt vnitřní štěstí.

Taky si pro radost píšu povídku… To ale není nejdůležitější, to je jen radostné.


Skvělé. Děkuju i za Tvé otázky, na které jsem odpověděla v rozhovoru zde>>> (aneb když se Martina ptá Martiny)

Předprodej 199Kč + 3 dárky-2.jpg