top of page

Techmánie a skvělé dětské knihy

Jednoho zimního dne jsme zabalili celou rodinku a vyrazili směr Plzeň. Cíl byl jasný. Místní Techmánia, místo, kde bych se v dobách mého mládí naučila snad všechno a ještě hravě. Po příjezdu nás čekalo velké překvapení. Respektive - velká, tedy spíš obrovská hala. Vůbec jsme nevěděli kam se dřív vrhnout, protože na každý straně bylo tolik zajímavostí. To je snad jediná nevýhoda Techmánie, že toho tam je prostě mraky a člověk lítá jak hadr na holi, aby to všechno okoukal a zkusil. Takže doporučuju dorazit minimálně na den.


V té obrovské hale si vyzkoušíte jak funguje kladka, jak se vytvoří energie šlapáním na kole, jak se používá bagr, jak se mluví pozpátku, jaký to je stát uprostřed bubliny, jak se hraje na xylofon, jak mít hlavu na talíři, jak vzniká jídlo, jak se rejžuje zlato, jak se měří rychlost, síla a já nevim co ještě.


Hala je rozdělená do sekcí, každá sekce se věnuje nějakému tématu.


Když jsem tam vešla, zazářily mi oči, protože spoustu s těch chemických a fyzikálních témat jsem samozřejmě ve škole nejspíš prospala nebo prokoukala z okna (tehdá ještě nebyly mobily), takže se mi naskytla jedinečná šance pochopit to, vidět a vyzkoušet v realitě. A pak že domácí škola, nebo podobný novodobý nápady, nemůže fungovat. Podle mě když několikrát dorazíte na výlet do podobnýho terária vědomostí, nejde než to téma uchopit. A ještě navíc snadno a hravě.

Techmania, Plzeň

Techmania, Plzeň - molekula

Techmánia, Plzeň - bagr

Techmania, Plzeň

Techmania, Plzeň

Dalším skvělým zážitkem Techmánie jsou hokusy pokusy místních zaměstnanců. Zájemci se sejdou a posadí do hlediště a sledují třeba kouzla s tekutým dusíkem. Z toho nám lezly očí z důlků (a já doufala, že na to děti zapomenou a nebudou chtít podobný kejkle zkoušet doma).

Techmania, Plzeň - Tekutý dusík


V hale najdete i kiosek, kde prodávají celkem obstojný a cenově dostupný jídlo.


Vedle Techmánie stojí ještě další budova, která se věnuje tématům kolem vesmíru. Tam jsme bohužel nebyli. Ono to lítání po hale spolkne nějakou tu energii a čas. Tak si myslím, že vesmír přijedem omrknout příště. I zvenčí to vypadalo dost lákavě.


A jaké máte zkušenosti s Techmánií vy? Podělte se taky.


Pokud se zrovna nechystáte do Plzně a i tak si chcete užít netradiční chvilky s rodinou, mohly by vás zajímat hravé toulky Prahou s názvem PraHra.***********************************************************************

KNIHY PRO DĚTI, KTERÉ OBOHATÍ I VÁS


Že je Veronika Hurdová alias Krkavčí matka inspirativní a vtipná máma, to už je snad na internetu jasná věc. Že píše skvělý články k zamyšlení nad životem, že člověku vždycky otevře ve vesmíru zas nový vrátka a inspiruje ku svobodné výchově, už taky není nic novýho pod slunkem.


A tak bylo na čase obohatit i dětskou knihovnu o pár stránek Krkavčích verzí klasických pohádek. Nějak jsem vytušila, že s touhle knihou se rozhodně nudit nebudem. A taky že ne. Nebo jo?


Krkavčí matka, Veronika Hurdová - Bylo nebylo doopravdy

Kdo ví čim to vlastně bylo. Jestli unavenou mámou, která se ten den konečně nabila slunečními paprsky, nebo nealkoholickym švestkovym pívem, nebo knížkou samotnou, která na vás dýchne radostí a hravostí. Prostě se u nás pod novou palandou z Ikey, za světla Svítících bobulí, odehrál zcela nový příběh, u kterého dětské oči ani nemrkaly, matka by za své herecké výkony mohla klidně dostat Oscara a všichni jsme odcházely do hajan s naplněnou nádrží lásky až po uši.


Příběhy jsou psané novodobě, takže nečekejte žádné velké ani historické bububu. Najdete v nich obohacení, inspiraci, ale taky podněty k zamyšlení. Kniha nám ukazuje zdánlivé nesmyslnosti klasických pohádek. Co se stane s perníkovou chaloupkou, když začne pršet? Jak může stará ježibaba rozkousat svými stařeckými pahýlky mladé dětské maso? Děti se vžijí do postav, protože zkrátka žijí stejné etudy. Místo oblíkání si hrají s autíčkem, oblečení hledají zakopnuté mezi plyšáky, rodiče řeší novodobé strasti.


Na konci nás Krkavčí matka vyzývá ke komunikaci s dětmi (jakoby ten den neměl už tak snad sto hodin), které když dáte šanci, dozvíte se opravdu zajímavé poklady. Bylo by škoda se o ně připravit.


Bylo už pozdě, vyslala jsem děti na kutě, ale lákalo mě zůstat ještě tiše pod peřinou a pod tou novou palandou, za svitu bobulí dočíst všechno co Verča napsala.

***********************************************************************************************

Další knihou, která u nás poslední dobou vede je obrázková knížka Mám Tě ráda.

V knize si maminka se synkem před spaním povídají o tom, jestli ho někdy přestane mít ráda a při jakých situacích ho ráda má. Tedy...že ho má vlastně ráda pořád. A aby to pořád dokázala, vypráví a ukazuje konkrétní příběhy a situace ze života.

Knížka má pěkné ilustrace a my si díky jejímu laskavému vedení můžeme spolu povídat o všech situacích, které den přinese.

Mám Tě ráda...

- i když na mě (ne)myslíš.

- i když mě (ne)posloucháš.

- i když (ne)vypadáš podle mých představ.

- i když se zrovna (ne)cítíš dobře.

- i když jsi proti mě/se mnou.