top of page

Jak vytvořit šťastné Česko? Aneb 16 tipů pro šťastný život

Také se vám zdá, že obyvatelé České republiky jsou často zamračení, stěžují si, kritizují, pomlouvají? Že se jako národ celkem slušně rochníme v negacích? Honíme mamony materiálního světa a hledáme štěstí v autech, kabelkách, botách, zkrátka stále někde venku?


Co takhle tvořit štěstí zevnitř. Inspirovat se Bhútánem...


Zaslechla jsem, že tak jak my v ČR, ale i různě po světě, měříme a srovnáváme státy podle jejich hrubého domácího produktu, Bhútán se snaží docílit co nejvyššího hrubého domácího štěstí. Tato myšlenka mě zaujala. Co kdyby hlavám národa šlo primárně o to, aby jsme byli co nejšťastnější. Spíš než honit naší produktivitu na krev?


Než se vydám do toho reálného Bhútánu za inspirací tamních lidí, vydala jsem se na akci zvanou Šťastné Česko, která se 9.5.2017 konala v pražské Lucerně. A jelikož jste tam se mnou zřejmě nebyli, rozhodla jsem se pár tipů sepsat a sdílet. Šířit tak štěstí po ČR alespoň online.


Podělím se s vámi o tipy, které moje ucho zaslechlo a ruka zapsala. Pojďme do toho.


1) Cvičme denně. Láskyplnost, vděčnost, objetí, tělesné cviky.


A zazpívejme si jakoukoliv písničku o štěstí. Saamdu Chetri se s námi podělil o tyto tipy, které vedou ke štěstí, ale i o tu jeho šťastnou píseň. Určitě znáte nějakou svou.

2) "Kristýno, ty moc myslíš.


Minulost nezměníš, budoucnost neřeš. Buď v přítomném okamžiku. V něm je všechna krása" zaslechla Kristýna Tronečková na své návštěvě Bhútánu. I já jsem se musela smát. Snažíme se štěstí měřit a zkoumat zprava, zleva a přitom nám uniká mezi prsty každý přítomný okamžik. Děti nám jsou v tom denně inspirací.


3) "Usmívejme se na lidi kolem.


Dopřejme si denně ráno a večer meditaci, nebo zpěv manter. Nebo alespoň zpěv jako takový."


4) "Vyražme do přírody


jako lidé z Norska. Spojme se s duchem přírody, pořiďme si chatu, vyražme na vandr. Příroda je mocná učitelka. U jejích nohou leží nejkrásnější poklady." (Kristýna Tronečková)


5) inspirujme se u dětí


"Na své cestě za štěstím se napojme na své děti. Opakem štěstí není neštěstí. Ale nuda, apatie, deprese."


6) "Vykonávejme dobré skutky,


přinášejí potěšení. Vykonávejme hrdinské skutky, přinášejí štěstí."


7) "Vše si vytváříme sami. Naším myšlením.


Pocity jsou informací o našem stavu myšlení. Všichni sedíme uprostřed štěstí, akorát o tom nevíme. Skrz myšlenky si tvoříme utrpení. Ten poklad se ukrývá pod všemi nálepkami. Štěstí už máme v sobě. Neleží nikde venku. Šťastní lidé jsou plní energie, tvořivosti a empatie. Pokud je naše realita naprd, ztratili jsme spojení se sebou." (Martin Jotov)


8) Tvořmě šťastný svět


"Šťastný svět tvoříme už jen tím, že o tom přemýšlíme." (Monika Hasalová)


9) "Smrt blízkého člověka je jako příprava na něco většího.


Stáváme se celiství, musíme být ve své síle. Ne v hlavě. Smrtí blízkého umírá i jedna čás nás samotných. Procházíme si tím v sobě také. Když se spojíme sami se sebou, vnímáme vše jako dary." (Monika Hasalová)


10) V těžké chvíli věnujme přítomnost (ne tipy a rady)


"Když jsme součástí těžkých chvil někoho druhé