Vyluxuj své problémy a strasti

Posledních několik měsíců jsem se hodně soustředila na sledování souvislostí mezi naším domovem a naším vnitřním světem. Přijde mi skoro až neskutečný, kolik se dá v těchto tématech najít souvislostí. A přiznám se, úklid domácnosti jsem nikdy neměla v lásce. Když byste k nám zavítali na návštěvu, pravděpodobně si řeknete, že vaše domácnost je v mnohem větší harmonii, tak co mám tu drzost psát o úklidu. Nemám ráda (doslova nesnáším), když mě někdo do něčeho nutí. Když je motivace druhého mnohem větší než ta má. Když mi někdo říká, jak mám žít, a nerespektuje moje volby. Naopak mě baví sledovat souvislosti, číst v nich a učit se. O sobě a světě kolem.

Všechno to začalo tím, že jsem často po sobě začala mít pocity, že jsem se doma jako služka.

Starám se o děti, domácnost, rodinu a necítím v tom pro sebe žádný obohacení, nebo ocenění z druhé strany. Vděk nebo touhu pomoct a zapojit se. Zároveň jsem druhé do spolupráce nechtěla nutit. Dopadlo by to totiž jako se mnou. Nechuť a averze k úklidu. Tohle téma v sobě řeší tolik žen, až mě to zaráží. Můžeme totiž mít vzor z rodiny, ale stejně tak nějak hledáme tu svou vlastní cestu pro svou domácnost. Možná jsme ji našly, když jsme žily samy, s manželem/přítelem. Byl čas a prostor na úklid a domácnost vypadala přesně tak vytuněně, jak jsme ji potřebovaly. Dokázaly jsme si bleskurychle se vším poradit. A stejně jako to bylo s údržbou domácnosti, to vypadalo i s naším životem. Všecko byla pohoda. Nikdo jiný nerozhodoval o našich (vnitřních) prostorech.

A pak se narodí děti a spousta témat přijde na přetřes.

Náš vztah k sobě samotné, překopání vlastních hodnot, setkání s novými strachy (o tom všem píšu v ebooku Návrat k sobě) a pocity, partnerský vztah, ale i právě zmiňovaná domácnost. V astrologii je domácnost a duše vidět přes stejný prvek - Lunu (neboli měsíc). Jak zajímavé. Ve větším měřítku pak můžeme vnímat Lunu jako náš dům, město, stát, nebo celou planetu Zem. Tohle přirovnání mi přijde geniální. Když totiž chci obohatit svět, naši rodinu, město či stát, začnu u sebe. Tedy přesněji řečeno, začnu v sobě. Už dlouho sleduju, že úklidem v sobě ovlivňuju i jakýkoliv oblasti života vně mě.

A jak s tím vším tedy souvisí luxování?

Každý den máme možnost si po sobě uklidit nepříjemné situace a zážitky. Tím, že vše dáme na své místo. Můžeme vyhodit věci (témata), kterými se už dál nechceme zabývat. Můžeme si představit, jak doslova luxujeme to nepříjemné, co jsme za ten den nastřádali - ať už ve vnějším nebo vnitřním světě. Je to skvělá imaginace a hra, kterou znám už dlouho, a ráda jí používám.

Třeba když přijedu na naší velkou chatu s přáteli a dějí se tam různé věci, každý přináší své a občas zažíváme i menší či větší třenice (kdo má děti, věřím, že mi rozumí). Po celém tom soužití naše nepříjemná a hutná témátka vyluxuju, vypustím oknama ven. Když jsem doma, tak prostory i provoním vonnými tyčinkami, rozehraju hudbou linoucí se z ukulele, nebo zpěvem manter.

Má to ale jeden háček. Občas se stane, že je ten bordel větší než já.

Nestačí mi na to síly a já pod těmi nánosy prachu, harampádí a drobností padám na zadek. Úklid mi přestává dávat smysl, odmítám cokoliv dělat. Ne z lenosti, ale jednoduše na to nemám kapacitu. Tak jak se kumuluje vnější bordel, dokáže se i kumulovat ten vnitřní. Nejen můj osobní. Ale celé rodiny. Dřív jsem se na ta témata cítila dost sama. Vnímala jsem, že to musím urvat a změnit já. Je to na mých bedrech a já to dokážu. Dnes se i o to vnitřní harampádí dělím. Každý uklízíme určitou měrou. Meditace a vnitřní práce tak už není jenom moje doména.

Někdy mi zrovna současnost nosí na bedra tolik těžkých prožitků a zaměstnává mě uvnitř, valí haldy témat na vnitřní úklid. A upřímně, ze zkušenosti s depresí se pro mě moje vnitřní práce stala nedílnou součástí každého dne a řadím ji vždy na první místo. Vyzkoušela jsem si totiž, že nic z vnějšího světa mi nikdy doopravdovou spokojenost nepřineslo. A teď nemyslím jen napulírovanou domácnost, ale i zážitky různých kvalit a materiální obohacení.

Ať už se cítíme zahalení vnitřním či vnějším harampádím, vždycky je cesta ven. Já pravidelně volím laskavé ženy, které mi s obojím pomáhají. Pravidelně mi domů chodí paní na úklid a pomáhá mi tak s prostorem tak, aby se v něm každému členovi žilo dobře. Každý máme jinou představu o tom, jak by mělo být uklizeno, jak by se mělo žít, ale tohle řešení navždy vyřešilo sváry a stalo se řešením vhodným pro všechny. Přišla by mi škoda určovat naše kvality lidství jen podle potřeby pořádku a tvořit praskliny v našich vztazích kvůli rozdílnostem.

Zdálo by se, že když člověk nezažívá vnitřní bordel (deprese, krize, smutky), nepotřebuje tedy žádat o pomoc zvenčí. Nepotřebuje uklizeče duše. Před pár lety bych asi souhlasila. Žila jsem si spokojený život. Tak proč se v sobě šťourat, navíc když to bolí a taky to tam zasmrádá. Nic pro mě. Když mě potkala deprese, chtěla jsem buď skoncovat se životem, nebo už takovou prázdnotu a bolest nikdy nezažívat. A pravidelně jsem si začala uklízet i uvnitř. Tohle sebeobjevování nemá konce a nesmírně mě baví. Mému o 5 let mladšímu Já bych dnes vzkázala:

"Vůbec netušíš, co je to životní spokojenost. Jenom si na to hraješ. Pusť se do úklidu duše a pak tě teprv život přestane bolet

a začne doopravdy bavit."

A zároveň vím, že už na to uklízení (společných) prostor nejsem sama. Nezvládnu to urvat a ani nechci. Každý máme své prostory a ty můžeme v rámci soužití na jakkoliv velkém prostoru udržovat. Věřím, že každý z nás má za cíl žít spokojený život... ve svém těle, v rodině, doma, ve svém městě, zemi a na celé zeměkouli. Nebo dokonce vesmíru.


Jóga a mateřství, Play Everyday

Články na podobné téma:

- Večerní uspávání jako chvilka seberozvoje

- Cesta ke spokojené domácnosti

- 4 důvody, proč nejsi v mateřství/životě spokojená

Předprodej 199Kč + 3 dárky-2.jpg
 • Wix Facebook page
 • Instagram App Icon
 • YouTube Social Icon
 • Twitter Social Icon
 • Blogger App Icon

ANDROMEDA,

ELFKA MALÁ

Laskavá kapitolka

z knihy příběhů

pro malé i velké

ke stažení ZDE

Instagram

Hravé a laskavé čtení

o všímavosti k sobě

i okolí

andromeda.png
Sledujte Play Everyday
 • Wix Facebook page
 • Instagram App Icon
 • YouTube Social Icon
 • Twitter Social Icon
 • Blogger App Icon

EBOOK ZDARMA