Aby vám domov chutnal (rozhovor s Olgou Buškovou o Feng shui a úklidu)

Ahoj Olgo, máme za sebou několik setkání a do našeho domova jsi přinesla inspiraci z oblasti pohody a Feng shui. Představila by ses nám a pověděla víc o tom, co přesně děláš, jaký náhled na domácnost sdílíš?

Jsem designerkou Feng Shui a tvořím pod značkou Olgabu. Pomáhám lidem měnit domovy a pracoviště na příjemné prostředí. Věřím, že domov je místo, kde bydlí srdce a také se říká, že láska prochází žaludkem. Dokončila jsem knihu Domov jako talíř, což je tak trochu jiná kniha o bydlení.

Je psaná jako kuchařka, ale nejde o jídlo. Jedná se o takový návod, čeho dát špetku a čeho více do jednotlivých místností, aby vám domov chutnal. A také poslední dobou hodně pracuji s terapií (ú)klid hlavy, což mě hodně baví, protože vidím výsledky na sobě a svých klientů, jak je možné žít život s větší lehkostí a ve větší radosti.

Olga Bušková www.olgabu.cz

U nás doma jsme řešili pár témat, které by mohlo řešit víc rodin. Například snadná ukliditelnost s dětmi, aby jsem nelítala jak hadr na holi. Nebo finance, ale i jiná témata se dají do pohybu. Věřím, že i naše vlastní pohoda nebo nepohoda souvisí s uspořádáním a nastavením domácnosti. Jaké máš Ty zkušenosti s tím, jaká proměna se uděje v domácnostech, v životech, ať už z vlastní domácnosti nebo od klientek? Třeba takový úklid je báječná meditace. Když vědomě uklízíme, uklízíme si i v sobě (článek na toto téma). Dříve jsem měla paní na úklid, dnes se snažím si najít čas na úklid sama. Když uklízím v ložnici, uklízím tak ve vztahu. Když uklízím v kuchyni, pečuji o zdraví rodiny. Když uklízím toaletu a koupelnu, propouštím staré nepotřebné. Můj kamarád fyzioterapeut říká, že domácí úklid je nejlepší tělocvik, co protahuje svaly. A já dodávám, že krásně čistí mysl.

www.olgabu.cz

Často máme nějaká témata, která řešíme v životě dokola a dokola a neumíme s tím hnout. A pak pohneme něčím doma a věci se dají doslova do pohybu. Kde můžeme konkrétní inspiraci na uspořádání domova hledat a do jaké míry se držet feng shui?

Nauka Feng shui mě před několika lety velmi oslovila a šla jsem touto cestou. Dnes jako nejdůležitější prostor, kterému je třeba se věnovat vidím nejdříve hlavu a tělo. Pomáhám lidem vypínat hlavu a zapínat srdce. A moc mě ta proměna baví. Vyzkoušela jsem si na sobě, že je príma mít uklizeno kolem sebe, ale když neuklidím „odpadky“ v hlavě, tak to stále nebude ono. Když nám v nějakém prostoru není dobře, tak můžeme odejít jinam, ale hlavu nosíme na krku každý den 24 hodin, tak je dobré se starat jaké myšlenky nás ovládají.

Nejčastější chyby, které děláme jsou, že jsme sběrači a zapomínáme být vyhazovači. Obklopujeme se tak minulostí, proto je důležité věci třídit, pouštět a vyhazovat, aby mohlo do našeho života přijít nové. Dovolit si nelpět a nevlastnit – nefunkční věci nebo partnera. Tím se stává i vztah hezčí a prostor otevřenější. A prostor nám to krásně zrcadlí, kde se necítíme dobře, kde kupíme nepořádek, tak tam vytváříme i nefunkčnost kolem sebe. Když se někdo rozhodne pozvat si Tě domů, jak může vaše spolupráce a Tvoje obohacení doma vypadat?

Zajímá mě téma, co chce se mnou klient řešit, protože to je potom vidět i v prostoru, kde může být problém. Někdy měníme obrazy, občas přemístíme hned malé kusu nábytku, aby zákazník viděl a cítil tu změnu. Baví mě ten pohled do očí, kdy se obličej rozzáří a zákazník vysloví, že je to opravdu lepší a jinak se cítí. Prostor se otevře nebo tam vznikne lepší atmosféra. Jednou mě oslovila paní, že by chtěla novou sedačku, že se jim ta stávající do místnosti nevejde. Přestavili jsme nábytek a vznikl mnohem větší otevřenější obývacím pokoji. A paní ještě uspořila za novou sedačku.

Feng shui, Olga Bušková www.olgabu.cz

Máš nějaké rychlotipy, které prospějí každé domácnosti?

4zásady feng shui, které nic nestojí:

1. Vždy buďte královnou prostoru.

Je jedno, jestli jde o obývací pokoj, kuchyni, ložnici nebo pracovnu. Základem je vždy vidět na dveře. Buďte v prostoru šelmou a ne kořistí. Kořist nevidí na dveře.

2. Přemýšlejte nad prostorem.

Dispoziční řešení celého prostoru může ovlivnit chování lidí. Například pokud bude ložnice mezi dětskými pokoji tak i v životě mohou stát rodiče v komunikaci mezi dětmi a rozdělovat je.

3. Hrajte si s detaily

Pokud nemá půdorys domova pravidelný tvar čtverce nebo obdélník, tak nám může nějaká část chybět a je třeba to v prostoru ošetřit. Třeba ho rozšířit pomocí zrcadel nebo dodat prvky, které k dané oblasti patří.

4. Pozor na věci darované, koupené v bazarech nebo zděděné.

Pátrejte, kdo byl majitelem a jaký měl život. Sedět u pracovního stolu, který patřil úspěšnému strýci, může být velkou výhodou, protože i pak vašemu podnikání se může dařit. Na druhou stranu pověšené zrcadlo na chodbě po babičce, která měla těžký život, může být problém.

Feng shui, domov, Olga Bušková

A v poslední řadě se chci zeptat na Tvůj poslední počin - knihu Domov jako na talíři, která je nyní na Hithitu. Pověděla bys nám víc co od ní čekat a jaký byl Tvůj záměr?

Na českém trhu mi chyběla kniha, která by jednoduchou a logickou formou ukázala, jak je možné snadno a prakticky vytvořit domácí útulno. Prostě mít to doma na pohodu. Rozhodla jsem se tedy takového zábavného a užitečného průvodce domovem sama napsat. Dávám si pozor, jaké emoce a věci nosím domů, protože potom tam s nimi musím bydlet. Domov je jako talíř, záleží jen na nás, co si na něj dáme.

V knize využívám své dlouholeté zkušenosti designerky, kde učím lidi vidět prostor jinýma očima. Ústředním tématem je připodobňování domova k jídlu. Dobré jídlo dělají tři věci: správné ingredience, místo a kuchař. Kuchařem našeho domova jsme my a čtenář se tak můžete zakousnout s chutí do proměny domova.

Kniha Domov jako talíř je tak trochu jiná kniha o bydlení. Je psaná jako kuchařka, ale nejde o jídlo. Jedná se o takový návod, čeho dát špetku a čeho více do jednotlivých místností, aby vám domov chutnal.

Domov jako na talíři, Olga Bušková, Bára z Nikolajky

Předprodej 199Kč + 3 dárky-2.jpg
  • Wix Facebook page
  • Instagram App Icon
  • YouTube Social  Icon
  • Twitter Social Icon
  • Blogger App Icon

ANDROMEDA,

ELFKA MALÁ

Laskavá kapitolka

z knihy příběhů

pro malé i velké

ke stažení ZDE

Instagram

Hravé a laskavé čtení

o všímavosti k sobě

i okolí

andromeda.png
Sledujte Play Everyday
  • Wix Facebook page