Cesta ze dna ke splněným snům

Ahojky, musím říct, že sledovat Tvůj život a proměny z dálky, je naprosto úchvatné. Za poslední rok jsi udělala obrovské změny. Mohla bys nám víc nastínit co se v Tvém životě odehrálo?


Největší změnou za tento rok byly pro mě vždy momenty, kdy jsem dokázala nechat plynout emoci a v pozadí používala pozorování situace s nadhledem a analýzou. A to zároveň. To bylo pro mě do loňska naprosto nemožné, protože emoce mě naprosto ovládaly a tudíž nesmírně ovlivňovaly výsledek situace.


Také jsem vypozorovala, že největší zlomy v uvažování nastávaly ve chvílích naprostého vyčerpání, kdy jsem neměla sílu ani na použití starých programů, návyků, předsudků, vzteku. Takové to vyčerpání, kdy jen sedíte/ležíte a pozorujete a nejste schopní ničeho aktivně. A to bylo úžasné, protože jsem byla najednou schopná vidět věci jinak a dokonce schopná i ty věci JINAK PŘIJMOUT za vlastní.


"Chvilky naprostého vyčerpání jsou skvělou příležitostí pro přijetí současné situace."


Nebylo by to ale možné, kdybych v sobě nenosila přání změny a neměla ho stále před očima, kdybych jen čekala, že se to samo od sebe změní. To jsou vlastně nejzásadnější změny, které pomáhaly všem ostatním.


Jaké sny a představy jsi na začátku roku měla a co z toho se Ti povedlo dosáhnout?


Jsem vyloženě plánovací typ. Jakmile nemám daný plán a připravené scénáře minimálně pro 5 situací dopředu, jsem nervózní a nefunguju. Naučila jsem se ale, že v případě snů, je to – alespoň v mém případě – kontraproduktivní. Nejpodstatnější je pro život mých snů naprostá otevřenost tomu, co přichází, a příležitostem. Proto se během roku mé sny vyvíjely natolik, že většina z nich se přetvořila.


Zkusím na to přesto odpovědět. Chtěla jsem trojčátka, která se sice nepodařila, ale za to máme třetí miminko. Neberu to jako nesplněné přání, protože moudrost toho, že se narodilo letos jen jedno, je veliká. A to je další věc, která se mi děje u snů – plní se mi v takové formě, která je ve výsledku ta nejlepší. Proto své sny již blíže nespecifikuji.


Dalším splněným snem je, že se mi konečně podařilo zamilovat do svých dětí. Pro mnohé je to samozřejmost, ale věřte, že to není u velké části lidí automatické. Hormony holt nejsou jediným hybatelem po porodu.

www.playeveryday.cz Play Everyday jak si zamilovat děti

Také jsem chtěla v sobě objevit ženství a nejen, že jsem ho objevila, ale již se učím zařadit ho do běžného života. Dalším snem bylo více času trávit s kamarádkami a vyživovat se navzájem přítomností, sdílením, přijetím a radostí ze všeho možného. Nejzajímavější na tom pro mě je, že se mi to nesplnilo se stávajícími kamarádkami, ale že mi do života přišly úplně nové, se kterými to mohu zažívat.


Je mi jasné, že na cestě za tím vším, co sis představovala, jsi musela projít i nelehkým obdobím. Co Ti v tu chvíli nejvíce pomáhalo? A jak tyhle období teď vnímáš?


Sdílení a přijetí, že to tak prostě je. A to sdílení ve fb skupině Cesta za tvým snem (pozn.: pojí se s kurzem Cesta za tvým snem). Bez legrace. Měla jsem kamarádky, kterým jsem se také svěřovala, ale to, co mi pomáhalo nejvíce, bylo svěřit se lidem, kteří jsou také na cestě za snem, tudíž v podobné situaci. A to i v případech, kdy ta nelehká období sen přesahovala a ovlivňovala všechny oblasti mého života. V této skupině lidí je totiž nepsané pravidlo – podržet, povzbudit, inspirovat. A mimojiné v tomto vidím pevnou sílu sdílení obecně.


"Co mi pomáhalo nejvíce, bylo svěřit se lidem v podobné situaci."


Co se týče přijetí nelehkého, to je pro mě obrovsky důležité, protože kdybych pořád řešila, jak je ta situace hrozná, jak krutě ovlivňuje budoucnost, vztahy, děti, že to nemá žádné logické řešení a já nevím co všechno, nepohnula bych se z místa nebo se vrátila i pár kroků zpět. A právě přijetí toho nelehkého je jediné, co mě posune dál a dokonce se samo objeví řešení během pár hodin, dní. Úplně přirozeně, někdy přímo laskavě. Přijetí mě otevírá novým možnostem, příležitostem a odpuštění.


Nelehká období jsou pro mě zásadní, protože mě rozvíjí. Někdy jsou protivná, opravdu těžká, bolestivá, až krutá, ale jsem za ně vděčná, protože nic mě neposune lehčeji, než učení se v těžkých situacích.


životní proměna, návrat k sobě, Play Everyday


Vím, že máš za sebou i nelehké pocity po porodu a týkající se mateřství. Jak se cítila tedy Anděla v těch nejhorších mateřských momentech a jak vnímáš mateřství, ženství teď?


Mateřství bylo pro mě peklo, noční můra. Jsem typ, co aby mohl žít, potřebuje seberealizaci, mateřský typ ani trochu. A seberealizace nebyla žádná, ani v to období možná. Když se mi narodilo první miminko, vnímala jsem ho spíše jako spolubydlícího, kterého je potřeba obstarat. Absolutně žádný vztah. Byla jsem v provozu díky tomu spíš jako zombie.


Totálně mě to ničilo fyzicky i psychicky a nejradši bych mateřskou dovolenou hodila na manžela, abych mohla do práce a věnovat se koníčkům. Po půl roce to začalo být spíš jako ve školce, kdy to jiné dítě vím, že tam musí být stejně jako já, tak ho teda nějak toleruju. Postupně a velice pomaličku jsem vztah hledala, ale pořád to nebylo takové to maminkovské.


Druhé miminko nám zemřelo pár dní po porodu, ale tam to paradoxně probíhalo jinak, protože jsme o tom dopředu věděli a já si snažila užít přítomnost miminka a ukázat mu, že ho milujeme. Ale i tam to nebyla láska maminkovská, ale jako člověka ke konkrétnímu člověku.


narozené miminko, porod, www.Playeveryday.cz

Pak jsem čekala třetí miminko a těsně po jeho narození se mi podařilo do mých dětí doopravdy zamilovat a díky tomu se dějí divy. Mnoho lidí si myslí, že láska je prostě stav, který buď je nebo není, ale z vlastní zkušenosti vám mohu potvrdit, že na lásce se dá setsakramentsky pracovat. A to mimojiné tím, že se snažíte být sami šťastní. Protože jak zní známá větička, šťastná žena = šťastné děti = šťastná rodina. U mě se ukázal být jedním z velkých klíčů plnění si snů.


Ženství je pro mě životně důležité a to už jen z toho důvodu, že jsem žena. Vždycky jsem byla spíš kluk a věkem (a hořkostmi v pubertě) to ve mě rostlo čím dál více. Ale čím více jsem byla ten muž, tím více jsem byla nešťastná a narušovalo to vlastně všechno v mém životě, vždy to bylo všechno nějak posunuté a nepřirozené.


"Ženská síla spočívá v lásce a je neuvěřitelně rozmanitá."


Ženství má neuvěřitelnou sílu, i když mi dřív připadalo, že silný může být jen muž, proto tím mužem musím být. Ta síla je ale jiná – sofistikovanější, hlubší a mění lidi kolem sebe k lepšímu. Ta síla spočívá v lásce a je neuvěřitelně rozměrná. Rozhodla jsem se to proto utnout a už se mi daří přijímat první prvky ženství. Je to u mě o přijetí mě samé, mě jako ženy.


Prošla jsi kurzem Cesta za Tvým snem. Musím říct, že jsem moc vděčná, že Ti mohl být inspirací na cestě. Podělila by ses s ostatními o to, co Ti dal a jak jsi tuhle cestu vnímala?


Tenhle kurz mi přinesl nový život, ve kterém mohu konečně dýchat. Přinesl mi zlepšení vtahů a chuť na nich pracovat, návrat k sobě/do sebe, návrat vlastních dětských radostí (jsou pro mě nesmírně posilující a ráda se od nich učím), radost a chuť si sny nejen plnit, ale i je nacházet.


Cesta za Tvým snem, www.playeveryday.cz

"Naučila jsem se využívat nové příležitosti, ne se jich bát a odmítat je."

Cesta za mými sny mě velmi rozvíjí, přináší mi do života nové lidi, dokonce velice inspirativní, a nové příležitosti, které jsem se naučila využívat (dříve jsem díky velkému strachu každou příležitost odmítla) a díky nim se posouvat v mnoha oblastech mého života.


Cesta tímto kurzem byla zpočátku pomalá a těžká, ale už za dva týdny jsem se začínala zvedat. Když jsem totiž do tohoto kurzu vcházela, byla jsem na totálním dně a neviděla cesty ven.


Kurz jsem si chtěla jen tak vyzkoušet, nic jsem od toho nečekala. Ráda jsem si četla blog Play Everyday, tak jsem si řekla, že zkusím třeba nějaký kurz, třeba mi to trošku zvedne na měsíc náladu. A ejhle, změnilo mi to úplně život a podařilo překonat opravdu kruté chvíle :-) Martinka je tak pro mě jedním z životních učitelů a inspirativní osobností.


Vím, že jsi se za poslední dobu vrhla do neuvěřitelných a krásných věcí. Prozradila bys nám o co jde? Jak jsi se k tomu dostala a jaké dveře se Ti zatím otevřely?


Aktuálně jsem se vrhla na tvorbu blogu o mé cestě se zero waste, upcyklací a minimalismem. Je to můj splněný sen o touze psát o něčem, čemu věřím, v čem vidím smysl a co by mohlo ostatním pomoci nebo je inspirovat. Dokonce jsem měla možnost mít přednášku s workshopem na téma “Vánoce bez odpadu?” a mám za sebou čtyři články do místního měsíčníku zaměřeného na ochranu přírody.


Další na čem pracuji jsou maňásková divadla v knihovně a setkávání lidí, kteří rádi tvoří, aby se mohli navzájem seznámit, inspirovat a vymýšlet tak další akce v tvořivém duchu.

Ke všemu jsem se dostala náhodou, že jsem chtěla šířit nějakou myšlenku a protože se některým líbila, nabídli mi sami od sebe možnost, prostory či konkrétní nápad k realizaci.


"Dveře se mi otevírají díky tomu, že mi jde o myšlenky jako takové a ne o můj vlastní prospěch."


Dveře se mi otevírají díky tomu, že mi jde o myšlenky jako takové a ne o můj vlastní úspěch. Díky tomu se mi otevřely dveře v Ukliďme Česko, ale i u dalších lidí, kteří opravdu něco umí, ovládají nebo znají. A to je super, protože právě u těchto lidí se můžete něco naučit.


A v poslední řadě by mě zajímalo, jaké máš sny, vize a plány na další rok? Moc Ti přeju ať se plní tak nádherně jako ty doposud a já věřím, že se tak už děje .. protože jsi vyrazila na nádhernou cestu.


Mým největším snem, je naučit se být autentická, protože je to pro mě aktuálně to nejpřínosnější, co mohu pro sebe i druhé udělat.


V příštím roce chci obohatit akci Ukliďme Česko v našem městě o workshop upcyklace odpadu, který najdeme při úklidu či který se nám povaluje doma a o informování o možnostech prevence tvorby odpadu.


Ale jinak ty sny nemám na časová období, prostě je v sobě nosím a až budou, tak budou – hlavně že budou ;-). Mými dalšími sny jsou:


- uběhnout horský ultramaraton;

- napsat knihu na téma zero waste;

- cestovat s dětmi blízko i daleko;

- vytvořit herní centrum z přírodních materiálů, montessori prvky, senzomotorickými hračkami a hračkami určenými pro vývoj dětí;

- mít alespoň ještě jedno miminko;

- vytvořit někde přímo v lese prolézačky z přírodních materiálů a naučné atrakce, aby byly děti v přírodě a zároveň se jí učily poznávat, mít rádi a chránit ji;

- překonat v sobě stud a tančit a zpívat, byť jen doma;

- procestovat pár zemí, jednu vždy s nějakou kamarádkou;

- nabudit lidi k upcyklaci, větší tvorbě a zero waste;

- žít v horách;

- vytvořit větší partu lidí, kteří by vyráběli výrobky formou upcyklace a zisk z jejich prodeje by putoval nějaké nadaci či dobročinnému projektu v okolí;

…. snů mám mraky :-)


Já děkuji za tvé vedení, protože mohla nastat změna v mém životě a že děláš tak úžasné věci pro druhé. A přeji ti, abys měla šanci ovlivnit čím dál více lidí a nacházela čím dál více inspirace pro svou práci.


Buď sama sebou, protože tím měníš nás i svět :-)

Cesta za Tvým snem

Předprodej 199Kč + 3 dárky-2.jpg