Cykličnost v menstruaci, v projektech, ve vztahu i v ročních obdobích

Ahoj Luci, máš za sebou docela různorodé období, mateřství, pracovní nasazení s Bránou k dětem. Jsi hodně energická a máš velký nasazení. Jak zpětně vnímáš období Brány k dětem a jak se to dá srovnat s tím, jak pracuješ teď? Prijde mi, že jdeě hodně do ženské energie. Vnímáš to tak? A v čem nejvíc jsi změnila svůj způsob života a práce? Děkuji za takovou nádhernou úvodní otázku. Má práce se proměňuje společně s tím, jak se proměňuji já. Brána a práce s velkým týmem, dojíždění do jednotlivých poboček a zajišťování velkého množství skladových zásob mne vyčerpávalo. Ačkoliv mi projekt stále dával velký smysl a chtěla jsem ho dál držet pro osvětu a hlavní poslání, kterým bylo dostat alternativní způsoby péče o miminko do mainstreamu, jednou nohou jsem měla již nakročeno jinam.

Nakonec se okolnosti seběhly tak, že jsem Bránu pustila úplně a rozjela pobyty pro mámy a dcery a projekt Alchymie ženy. A už těmi samotnými tématy, které mne provází nyní, jsem více v ženskosti a jemnosti. Asi je to nejen zkušenostmi, ale i věkem, že je mi víc a víc dobře při nicnedělání, koukání do ohně, chození po přírodě a ležení na sofa. A do toho pak vyskočím a jdu zrealizovat nápad, který během toho nicnedělání přišel.

Lucie Harnošová, Alchymie ženy

Většinu doby mám sama ze sebe pocit, že se mi můj vnitřní muž, vnitřní žena i vnitřní dítě střídají tak akorát a tudíž cítím balanc. Máš za sebou mnoho let seberozvoje. Naštěstí se teď to téma dostává do popředí a můžeme se o různých technikách a způsobech objevování sebe sama dozvědět víc. Jaký je pro Tebe nejdůležitější bod v ženském světě na cestě sebeobjevování? Na co se nejčastěji zaměřuješ a soustředíš? Rozhodně bych vyzdvihla sebelásku. Stále mne dokáže překvapit, jak je ve společnosti chápána jako takové schované sobectví. A proto se někdy používá pojem "zdravá sebeláska". To bychom rovnou mohly vždycky říkat "zdravá láska", protože co kdyby si to náhodou někdo spletl s manipulací a vydíráním. Zkrátka je to láska.

A ta nás všechny proměňuje. Ta je hybnou silou tohoto světa. Oceán, který nikomu nepatří, nedá se vlastnit, je tu pro všechny, neustále přítomný, nikdy nezmizel. My se jen před láskou zavíráme a tvoříme si hradby, ze strachu ze zranění, z bolestných zkušeností a z nedostatku odvahy cítit.

A proto právě sebeláska bývá klíčovou na cestě ke spokojenému životu.

Lucie Harnošová, Alchymie ženy

Jak to máš teď v zimě? Je nějaký rozdíl mezi tím, jak funguje Lucka třeba přes léto, na podzim a tím jak žiješ teď přes zimu? A zároveň v minulém roce jsi byla hodně času na Bali. Zima tam není. Jaké to bylo? Nedovedu si představit, že není přírodou daný čas na zastavení, zpomalení, zaměření se dovnitř. Jsou tam ale možná jiné impulsy. Popsala bys nám víc? Na Bali jsme žili rok, takže jsme proměnlivost počasí prošly. Zajímavé bylo období, kdy padalo listí, klesly teploty a připomínalo nám to naše babí léto. Adventní čas a zima na nás i na Bali dýchla větším odpočinkem a stažením se do sebe, k rekapitulacím a plánům do budoucna. Bylo to příjemné. A teď si už užíváme klasické zimní zalezení u krbu, u svíček, s dekami, s knihami, návštěvami přátel a sledováním seriálů.

Cykličnost mám moc ráda a užívám si ji v menstruaci, v projektech, ve vztahu i v ročních obdobích. 4) Máš za sebou náročné období právě s koncem Brány k dětem, ale určitě i další významné změny a momenty. Co děláš víc a jinak, když procházíš náročným obdobím/změnami? Máš nějaké konkrétní tipy a sdílení?

Ano, bylo to několik měsíců nervů a zároveň hledání stability v sobě a každodenní praxe. Pomáhali mi nejbližší lidé. Byli tu pro mě. Nechali mě plakat, když jsem potřebovala. Nabízeli mi empatii, plné přijetí a důvěru, že to překonám. Sáhla jsem si i na to, jak hluboko v sobě umím být a kde tam nacházet klid.

V nočním tichu, kdy emoce bouřily nejvíc, jsem se vracela do svého hlubokého bodu KLIDU, který jsem do té doby ani neznala. Naprosto zřetelně jsem cítila, jak okolo mne vše bouří, rozpadá se, lítá, živelná smršť řádí a vše ničí, ale uvnitř je vše v pořádku. Bod úplného bezpečí a mého domova.

Hodně jsem se udržovala v přítomnosti.

Neutápěla jsem se v minulosti, protože ta vedla k sebelítosti. Ani jsem se nedívala do budoucna, protože to bylo nejasné. Do přítomnosti mne krásně dostávaly mé dcery. Děti tento dar mají. Žijí přítomným okamžikem a ukazují tuto cestu i nám. Tak jsem na ni naskakovala kdykoliv to jen šlo. I v té největší bouři totiž není řádění pořád. Než přijde další blesk a hrom, tak bývá chvíli jen malý deštík. A v tomto deštíku setrvat třeba u přítomného chystání svačinek je osvěžující.

Když mi přicházel strach, zastavila jsem se a zeptala se sama sebe /anebo rozebrala s někým blízkým nahlas/: „Co nejhoršího se může stát.“ Vždycky jsem musela uznat, že i ta nejhorší možnost je pořád docela fajn. Hlavně se tam ta možnost objevila, čímž zaplnila slepé místo, které nahánělo hrůzu.

"Co nejhoršího se může stát?"

A co dělávám dál při procházení obtížnějším obdobím?

 • Dávám si vanu s himalájskou solí,

 • chodím do sauny,

 • na sezení biorezonance,

 • na masáže,

 • na watsu /aquahealing.

Celkově vím, že mi dělá moc dobře, když se nechám uhýčkat. Podpora pro tělo v podobě pohybu, vitamínů, zdravé stravy atd. A samozřejmě být co nejvíce v přírodě. To pomůže zaručeně vždycky.

Je skvělé, když máme průběžně budovanou podporujícíc síť a nechceme to vše zvládnout sami. A pak, když se někdy vše sesype, už víme, kde, kdy, na koho se obrátit.

5) Jsi hodně aktivní na sociálních sítích. Mnoho lidí se tak může vyjádřit k Tvému fungování. Jak Ty vnímáš různorodé reakce, jak se k nim stavíš a pracuješ s tím? A vůbec, máš nastavený nějaký režim fungování online/offline?

Má práce je součást mého poslání a proto jsem už dávno pochopila, že je naprosto jedno, jaké jsou ohlasy. Samozřejmě jsem ráda, když má práce ženám pomáhá, má smysl i pro ně, to je jasné. A to je to, co mne motivuje pokračovat dál. Ale nepotřebuji neustále slyšet slova díků a ani si nic nedělám z občasných haterů na sítích.

Já to dělám, protože teď chci a tím, co si kdo myslí a jak to hodnotí neztrácím čas.

Online a offline se učím mít vyváženě, stejně, jako my všichni. A u sebe moc dobře poznám, když už jsem online přepískla. Začne mě na sítích všechno a všichni neskutečně štvát. To vím, že teď je čas být zase více off, nikoho nesledovat a nic nesdílet. Ale takové chvíle mám jen občas a většinou jsou mé dny tak různorodé a zajímavé, že k tomu být jen online a přepísknout to, moc často nesklouznu.

6) Mám za sebou Tvůj roční kurz Alchymie ženy. Ačkoliv jsem se ještě nedostala ke všemu, určitá témata a oblasti pro mě byly dost transformační. Zejména téma vnitřní kritik a sexualita, práce s tělem. Na kurz jsou různorodé a krásné reakce. Vnímám, že v této mužsky nasměrované dobe plné vůle je tahle škola pro ženy opravdu potřebná. Jak dlouho a kde jsi hledala a získávala všechny informace a inspiraci, které ženám předáváš?

Do Alchymie ženy jsem dala a dávám průběžně vše, co mi funguje, co jsem si sama vyzkoušela, co je praktické a efektivní a ženy podporuje. Aktuálně mou práci ovlivňuje i účast ve dvou dvouletých školách zahraničních učitelek, Sofie Sundari a Layly Martin. S Laylou procházím speciální somatické koučování VITA ™ Coaching v Tantrickém Institutu integrované sexuality.

Ale určitě mne nasměrovalo i studium kontaktního rodičovství, výcvik pro instruktory Výchovy bez poražených a řada učitelů z oblasti partnerských vztahů. Jsem šťastná, když sleduji tu roční proměnu žen. Jelikož s většinou z nich mám bližší kontakt díky uzavřené facebookové skupině, mohu to pozorovat poměrně zblízka a nepřestává mne fascinovat, jaké zázraky se uvnitř kurzu dějí.

7) A ještě k Alchymii. Co vnímáš jako tu nejdůležitější jiskru, kterou Alchymie ženám předává?

Bezpečný prostor a podporující společná vlna. Jde to vše mnohem snadněji, když na to nejsme samy.

Moc děkuji za pozvání k rozhovoru a přeji Tobě, Marti, i vám, milé čtenářky, láskyplné dny.

 

Zajímají vás témata jako:

 • cykličnost,

 • rituály,

 • sebeláska,

 • potěšení,

 • mateřství,

 • vztah s vlastní matkou,

 • partnerství a sexualita,

 • soucit a laskavost vůči ostatním?

Více o online kurzu Alchymie ženy si můžete přečíst zde 👇

Alchymie ženy
Předprodej 199Kč + 3 dárky-2.jpg
 • Wix Facebook page
 • Instagram App Icon