Hormonální rošambo v těle po porodu
Porod bývá náročnou změnou nejen v životě ženy. Ženské tělo je geniálně připraveno na novou roli, na vlny lásky a euforie. Co když se po cestě něco zadrhne a hormony se v těle ženy splaší? Jak může tohle hormonální rošambo způsobit například myšlenky na smrt, agresivitu vůči dítěti a další nelibé projevy?
Představíme si nejdůležitější hormony a jejich roli a vliv u porodu
a v roli mateřské
Prvním důležitým hormonem, který hraje roli po porodu dítěte je oxytocin. Ten je sám o sobě velmi silným antidepresivem, pokud se při a po porodu vše odehrává harmonicky. Po narození si dítě samo začne hledat bradavku a začne z ní sát, čímž se spouští proces zavinování dělohy. Pokud je tělo matky bez zásahu medikamentů, matka je schopná zachytit signál dítěte a tělo okamžitě začne tvořit hormon, díky kterému mají matky tendenci ochraňovat své hnízdo a starat se o své dítě a který spouští laktaci. Po dvaceti minutách kojení se hladina oxytocinu v těle matky rovná hladině stejného hormonu, pokud zažívá orgasmus. Tento hormon se nachází i v mléce, které dítě pije a tím vzniká pocit zamilovanosti a náklonnosti.
Dalším hormonem, který hraje roli v psychice po narození dítěte je prolaktin. Pokud je jeho hladina v těle v normě, matka zažívá proces hnízdění, připravuje si výbavu, chystá se na život s dítětem. Pokud se jeho hladina v těle matky vychýlí, může se projevit jako mánie. Tento hormon spolu s oxytocinem řídí tvorbu mléka a zároveň podporuje ochotu pečovat o slabší a zapomenout na sebe ve prospěch dítěte. Způsobuje lehký spánek, díky kterému mohou být matky v neustálé bdělosti a chránit své dítě. V neposlední řadě má zvýšená hladina tohoto hormonu v těle za následek pokles paměti, nechápavost, nižší koncentraci.
Chápavá a pozitivní podpora, stejně tak jako pravidelné a dlouhodobé kojení, mají na svědomí nárůst hladiny endorfinů, díky kterým v těle zažíváme pocit štěstí. Pokud se tato zvýšená hladina hormonu štěstí v těle nevyskytovala, mohla by matka toto období zažívat jako pouhý stres. Díky kojení tedy roste pocit spokojenosti nejen v těle matky, ale díky mateřskému mléku i v těle dítěte. Tyto hormony zlepšují náladu a snižují pocity úzkosti.
Dalším důležitým hormonem je kortizol, který se podílí na vzniku stresu v těle. V souvislosti s tímto hormonem je důležité zmínit, že to, jak vnímá matka období těhotenství a porod samotný, je jedním z indikátorů pro vznik poporodní deprese (je to i vaše téma? Svůj příběh a triky jak z ní ven jsem popsala tady>>>). I proto je v dnešní době pro nastávající matky velmi důležité, zajistit si láskyplnou a respektující podporu před či u porodu.

Hormon, který je spojen s výkyvy nálad nejen po porodu, ale i před menstruací, se nazývá progesteron. Bývá spojován s depresivními stavy a jeho vysoká koncentrace před porodem je následována poklesem po dobu prvních pěti dní po porodu. Určitý pokles tohoto hormonu je po porodu žádoucí, neboť musí začít působit hormon oxytocin, nezbytný pro porod a kojení.