Hormonální rošambo v těle po porodu

Porod bývá náročnou změnou nejen v životě ženy. Ženské tělo je geniálně připraveno na novou roli, na vlny lásky a euforie. Co když se po cestě něco zadrhne a hormony se v těle ženy splaší? Jak může tohle hormonální rošambo způsobit například myšlenky na smrt, agresivitu vůči dítěti a další nelibé projevy?

Představíme si nejdůležitější hormony a jejich roli a vliv u porodu

a v roli mateřské

Prvním důležitým hormonem, který hraje roli po porodu dítěte je oxytocin. Ten je sám o sobě velmi silným antidepresivem, pokud se při a po porodu vše odehrává harmonicky. Po narození si dítě samo začne hledat bradavku a začne z ní sát, čímž se spouští proces zavinování dělohy. Pokud je tělo matky bez zásahu medikamentů, matka je schopná zachytit signál dítěte a tělo okamžitě začne tvořit hormon, díky kterému mají matky tendenci ochraňovat své hnízdo a starat se o své dítě a který spouští laktaci. Po dvaceti minutách kojení se hladina oxytocinu v těle matky rovná hladině stejného hormonu, pokud zažívá orgasmus. Tento hormon se nachází i v mléce, které dítě pije a tím vzniká pocit zamilovanosti a náklonnosti.

kojení, pocit zamilovanosti

Dalším hormonem, který hraje roli v psychice po narození dítěte je prolaktin. Pokud je jeho hladina v těle v normě, matka zažívá proces hnízdění, připravuje si výbavu, chystá se na život s dítětem. Pokud se jeho hladina v těle matky vychýlí, může se projevit jako mánie. Tento hormon spolu s oxytocinem řídí tvorbu mléka a zároveň podporuje ochotu pečovat o slabší a zapomenout na sebe ve prospěch dítěte. Způsobuje lehký spánek, díky kterému mohou být matky v neustálé bdělosti a chránit své dítě. V neposlední řadě má zvýšená hladina tohoto hormonu v těle za následek pokles paměti, nechápavost, nižší koncentraci.

Chápavá a pozitivní podpora, stejně tak jako pravidelné a dlouhodobé kojení, mají na svědomí nárůst hladiny endorfinů, díky kterým v těle zažíváme pocit štěstí. Pokud se tato zvýšená hladina hormonu štěstí v těle nevyskytovala, mohla by matka toto období zažívat jako pouhý stres. Díky kojení tedy roste pocit spokojenosti nejen v těle matky, ale díky mateřskému mléku i v těle dítěte. Tyto hormony zlepšují náladu a snižují pocity úzkosti.

Dalším důležitým hormonem je kortizol, který se podílí na vzniku stresu v těle. V souvislosti s tímto hormonem je důležité zmínit, že to, jak vnímá matka období těhotenství a porod samotný, je jedním z indikátorů pro vznik poporodní deprese (je to i vaše téma? Svůj příběh a triky jak z ní ven jsem popsala tady>>>). I proto je v dnešní době pro nastávající matky velmi důležité, zajistit si láskyplnou a respektující podporu před či u porodu.

porod, poporodní deprese

Hormon, který je spojen s výkyvy nálad nejen po porodu, ale i před menstruací, se nazývá progesteron. Bývá spojován s depresivními stavy a jeho vysoká koncentrace před porodem je následována poklesem po dobu prvních pěti dní po porodu. Určitý pokles tohoto hormonu je po porodu žádoucí, neboť musí začít působit hormon oxytocin, nezbytný pro porod a kojení.

Adrenalin je hormon, který se v těle vylučuje v situacích ohrožení. U porodu však tento hormon bývá velkým rušitelem. Těsně před porodem napomáhá ženě využít poslední kontrakce a svou neuvěřitelnou sílu k vypuzení plodu. Po porodu je tento hormon, který je vnímán jako hormon agrese další součástí, která hraje roli při navazování vztahu matky a dítěte. V každodenním kontaktu s okolním světem pak matky mohou prožívat stav ohrožení, který vyvolává melancholie a deprese. Součástí těchto pocitů jsou i nutkání ublížit sobě či dítěti. Dětský pláč, samota, frustrace, omezení svobody a nesmírná zodpovědnost můžou vyústit v agresi, která v některých případech vede až k myšlenkám na zabití dítěte. Neustálé obavy, že se tyto myšlenky změní v činy, jsou znamením, kdy by žena měla vyhledat odbornou pomoc.

Pokud v této chvíli nejsou naplněny matčiny základní potřeby či je-li narušen pocit sebelásky, v těle je zabráněno produkci hormonů lásky a matka bojuje o své přežití. V tuto chvíli se snaží odstranit původce frustrací a tak se naskytnou způsoby řešení jako je násilí či sebevražda. Podobné pocity prožívá i dítě, pokud není kojeno podle potřeby. Nedostává se mu mléko tak pláče, má hlad, ale na jeho pláč nepřichází reakce. Roste jeho frustrace. To celé většinou bývá proto, že v matčině přítomnosti jsou lidé, kteří ji odrazují od kojení podle potřeb dítěte nebo jinak působí rušivě na její pohodu. Může také nastat situace, že tyto rady přicházejí zevnitř, díky jejímu vnitřnímu rádci, a tak dochází k tomuto koloběhu neukojených potřeb oboustranně.

Pokud právě prožíváte náročné období, věřte, že v tom nejste sama. Poporodní depresí trpí až 15 % žen. Je mnoho žen, které si podobně strastiplným obdobím prošly před vámi a dnes si užívají spokojeného rodinného života. I na vás tato budoucnost čeká. Existuje mnoho cest ke spokojenosti a je jen na vás, kterou pro sebe zvolíte.

Příběh o cestě z depresí a další inspiraci najdete tady:

Zdroj: Elisabeth Geisel - Slzy po porodu

Další podobné čtení:

- Dopis mému mladšímu (depresivnímu) já

- Jak si užít šestinedělí?

- Terapeut, kterého máme všichni doma

Předprodej 199Kč + 3 dárky-2.jpg
 • Wix Facebook page
 • Instagram App Icon
 • YouTube Social Icon
 • Twitter Social Icon
 • Blogger App Icon

ANDROMEDA,

ELFKA MALÁ

Laskavá kapitolka

z knihy příběhů

pro malé i velké

ke stažení ZDE

Instagram

Hravé a laskavé čtení

o všímavosti k sobě

i okolí

andromeda.png
Sledujte Play Everyday
 • Wix Facebook page
 • Instagram App Icon
 • YouTube Social Icon
 • Twitter Social Icon
 • Blogger App Icon

EBOOK ZDARMA