top of page

Jak vás obohatí psaní knihy? 5 kroků k (ne)zaplacení

Krok 1 - Žít život nejlíp jak to jde


Touláte se po světě, obohacujete se životem a jeho každodenními lekcemi. Střádáte střípky a poznáváte sebe, všechny bytosti kolem, celý svět. Z každého pádu si odnesete pár šrámů a postupně zjistíte, že vás svět obohacuje, zoceluje, že z každé cesty dorazíte plnější. Plníte se zážitky, dojmy, zkušenostmi. Vlastní silou, odvahou, nadhledem, pochopením.


Postupně se zamilováváte do světa, do života a do okolí. Během té cesty a díky setkáním s dalšími bytostmi poznáváte sebe. Nejdřív vás ta poznání někdy zabolí, pak přichází přijetí a nakonec nemůžete jinak, než se do sebe zamilovat taky.I takový efekt může mít život na cestách. Chodíte s očima dokořán jako to malé dítě a obdivujete/objevujete svět. Jednoho dne jste světem tak moc fascinováni, že se o své objevy chcete podělit. Přejete si, aby se i ostatní kochali svou krásou, krásou druhých a světa. A tak se rozhodnete vytasit z kapsy svůj sen z dětství, usednete k počítači a...začnete psát.Krok 2 - Psát knihu příběhů


Ten příběh, který se vám už léta letoucí tvoří v hlavě, už vám nedá spát. Dere se ven a vy ho nemůžete zastavit. Usednete k počítači, položíte ruce na klávesnici a necháte se vést. Padají z vás slova a vy vůbec nechápete, co se to jako děje. Odkud se to bere?


Prsty ťukají do klávesnice jeden příběh za druhým a vám se v hlavě tvoří nové spoje, nové souvislosti všeho toho, co jste dosud zažili. Žasnete nad tou mozaikou, která do sebe zapadá a těšíte se, až ji svět spolu s vámi spatří a poskládá.

Andromeda, elfka malá Martina Chomátová Play Everyday

Ve zbytku času chodíte po světě tak jako dřív. Jako by se nic nezměnilo. Vaše oči jsou ještě víc dokořán. Chcete přeci čtenářům předat tu krásu, každý detail, který na světě obdivujete. Tu dokonalost v nedokonalosti. Každá drobnost musí být zachycena. Chodíte jako blázen, padá vám z toho už i huba na zem a máte pocit, že to všechno snad nedokážete ani do slov dát. Že na to slova nestačí.


Žijete v té nejsytější přítomnosti, protože ve chvílích objevů a obdivů nejde řešit nic jiného. Nic než tu krásu a lesk přítomnosti.


Krok 3 - Přidat další rozměr - slova obrazem


Dopíšete příběh a klepete se od hlavy až k patě. Zatím to není úplně ono, ale tušíte, že na dokonalost bude čas později. Když se setkáte s ženou, která svým umem umí vyjádřit všechnu tu krásu, kterou chcete předat, je jasno. Obloha bez mraků. Váhavě se zeptáte, zda by Andromedu chtěla ilustrovat. Chvilka ticha, kdy tep stoupá jak na mistrovství světa. Souhlasí!!!


Tělem se vám rozlije radost, podobně jako tehdá při zásnubách. Když spatříte první obrázky všech bytostí, které v knize potkáte, rozleje se radost až k sousedům. Taková krása. Slzy vám tečou proudem a radostí. Tušíte, že něco velkého je na spadnutí. Že se zhmotňuje váš sen, ale i myšlenka, kterou teď má svět číst a zažívat.


Vaše slova obživnou a spolu s nimi Andromeda, elfka malá proniká do dalších domácností. Nebydlí už jen u vás. Začíná provázet i další děti, které se ráno budí a těší se na její příběhy ze života.


Andromeda, elfka malá Play Everyday Martina Chomátová

Krok 4 - Trochu to učesat, urovnat, upravit


Pošlete text s chybami a nedokonalostmi stylistce, aby vám text pomohla dotunit, protože ona na rozdíl od vás už upravovala textů mnoho. Třesete se nervozitou podruhé. Jestli bude souhlasit, jestli s ní vůbec Andromeda souzní. Řekla: "Ano!!!" Jásáte poněkolikáté jak smyslů zbavení.


A začne ta nová práce. Každé slovo, každou větu procházíte zprava a zleva. Zamýšlíte se nad tím, co vůbec text vyvolá. Jak doplnit detaily, jak doladit scénu, jak podpořit čtenářovu fantazii. Poznáváte celý příběh ve větším detailu.


S Andromedou vstáváte, čistíte si zuby, obědváte, utíráte dětem zadky... Andromeda je zkrátka všude. Není momentu, kdy by se nevetřela vedle vás. Provází vás na každým kroku. Někdy vás obohacuje, někdy terorizuje. Je tu a už se jí jen tak nezbavíte.


Krok 5 - Vykřičet do světa, že je prostě skvělá a stojí za přečtení


A pak nastane ten moment, kdy víte, že tisk knihy stojí xy, stylistka, ilustrátorka, pošta, scan obrázků atd. další xy. Víte, že kniha může pomoct mnoha domácnostem. Může je inspirovat k cestám, může jim změnit pohled na svět, může jim změnit pohled na ně samotné. Může jim pomoct poznat jejich milované děti zas o kousík víc. Může jim pomoct v situacích, kdy se cítí naprd, srovnávají se s ostatními, cítí se nedokonalí, nedostdobří. Ve chvilkách, kdy jim někdo slovem probodne srdce.


Víte, že dnešní děti nepotřebují slyšet poněkolikáté o Karkulce a vlkovi. O tom, že se nemá chodit do lesa. Ale potřebují v tom světě umět zazářit, být si vědomy svých talentů, nestresovat se kritikou nebo dokonce internetovou šikanou. Víte, že cesty jsou vaše doména. Že na nich zažíváte chvilky jen tak plynutí, nadhledu nad vším a chcete tohle vědomí rozšířit dál, za hranice vašeho domova a lesa.


Přilípnete Andromedu na Hithit - crowdfundingovou stránku - a učíte se den za dnem, krok za krokem, jak s důvěrou šířit to, čemu tak věříte a co může zas zalepit pár bolestných skulin světa. Každý večer s vděčností sledujete, kolik se povedlo vybrat, a děkujete všem, kteří knihu s láskou šíří a věří jí i vám (jakožto kanálu, kterým protekla).


Vedle vás sedí občas velký Strach a hnípalka Panika, ale vůně toho splněného snu a té změny, kterou chystáte do světa vnést, je mnohonásobně silnější než pach těch dvou. Všechny ty chvilky jsou jedním z nejintenzivnějších zážitků téměř 34letého života. Skoro jako když se rodilo vaše první dítě. I teď se jedno rodí. Jen tohle dítě bude na papíře a hned po zrození ho vypustíte do světa. Podělíte se o něj s mnoha lidmi a budete z toho mít nesmírnou i vesmírnou radost.

Andromeda, elfka malá Martina Chomátová Play Everyday

Chcete se také podílet na tomto velkém zrození? Můžete si vybrat jakoukoliv krásnou odměnu na těchto stránkách>>> (např. kniha s kartičkami, které rozehrají každou vaší procházku, kniha a 7 pokladů, které můžete vyrazit hledat a rozehrát tak příběh Andromedy i v realitě, mimo stránky knihy), a tím podpoříte i zrození Andromedy, elfky malé.


S láskou děkuji