Jak ventilovat smutek a depresi skrze obrazy?

Ahoj Jani, prosím představila by ses nám? Co děláš, co Tě baví, pověděla bys nám zkrátka o sobě trochu víc?

Ahoj, Marti. Zdravím tebe i tvoje milý čtenáře! Jsem malířka, co zbožňuje olejomalbu a co ji učí každého, kdo chce malbě taky porozumět. Je to můj vyjadřovací tvůrčí kanál, někdo má slova, já mám barvy a obrazy. Jsem v částečném invalidním důchodu a protože se s tímhle statusem jen těžko hledá příjemná práce, vytvořila jsem si pro sebe vhodnou pracovní pozici sama a začala jsem podnikat. :-)

Jana Cardová, Od tvořílka k umělci

Učím lidi malovat a kreslit on-line. To mi dovoluje udělat si pauzu, když ji potřebuju, a navíc se moje kurzy můžou dostat i k vám, co jste z druhého konce republiky. Win-Win. Díky on-linu můžu v kurzu předávat to nejlepší, co umím, I když jsem třeba aktuálně zdrbaná únavou nebo ležím doma po operaci.

Stránky Play Everyday se zabývají tématem poporodních depresí (můj příběh je ke čtení tady), ale ty máš za sebou taky velké zkušenosti s depresí, ačkoliv ji nevyvolal porod. Podělila by ses s námi o tohle téma? Jak se Ti deprese vkradla do života, co bylo jejím spouštěčem a jak to celé probíhá?

Deprese mi ovlivnila život naprosto zásadně. Vygradovala ve chvíli, kdy jsem studovala na výtvarné škole a tam mi odmítli umožnit individuální výukový plán, ač by to pro ně nebyl problém. Prý se individuální studium povoluje jen sportovcům. Sportovní reprezentce je asi víc než zásadní zdravotní problém. Nicméně díky tomu jsem školu nedokončila a musela se poprat nejen se zdravím, ale i se sníženou schopností si na život vydělat.

Můj život od té chvíle šel úplně jinak.

Těžko říct, co mi deprese spustilo, odmítnutí biologickou matkou byl asi ten spouštěč. Ihned po porodu mě dala k adopci, a cyklily se pak u mě problémy s ženskými autoritami, nedostatek sebevědomí i snaha o absolutní perfekcionismus.

Projevovalo se to tak, že jsem se ráno třeba vzbudila a už jsem věděla, že je všechno špatně, že ten den nebudu vůbec schopná existovat. To vám třeba kručí v břiše hlady, ale depresivní těžká hmota sebelítosti, co na vás leží, vás do té kuchyně prostě nepustí. Těžko se to vysvětluje. Je jen smutek a slzy. Někdy byla ta bolest taková, že jsem si myslela, že mě rozdrtí. Byla jak obří černá díra, která mě prostě spolkne a já nemám vůli se tomu bránit. Učit se nebo jít v takový den do práce je absolutně science-fiction.

Jana Cardová, kurzy olejomalby

Vím, že máš mnoho zkušeností s tímto tématem. Jaké cesty jsi zkoušela k vlastní pohodě a co Ti nejvíce pomohlo, nebo jak ty konkrétní cesty zpětně hodnotíš?

Nejvíc mi asi pomohla terapie vnitřního dítěte. Tam jsme odhalili, že všechno pramení z té adopce. Já měla do té doby celou věc za vyřešenou, mám skvělý rodiče. Ale tohle bylo mnohem hlubší, než jsme si všichni mysleli. Nicméně ani bez klasické psychoterapie bych se bývala neobešla, díky té dokážu dost dobře se svou psychikou pracovat.

I antidepresiva mi pomohla, měla jsem štěstí na lékaře, kteří s nimi šetřili a vždycky zdůrazňovali, že je to jen berlička po ten nejhorší čas a že samy o sobě nic neléčí. Prostě taková sádra, která vám zpevní nohu, než se tělo postará o to, aby strostla.

V případě depresí je tím největším lékem terapie a poznání.

Sdílíš do světa téma tvorby a malování. Je to tak? Co mají tyto dvě témata společného a jaký má vliv tvorba na Tvou spokojenost a životní energii?

Ano, skrze obrazy zkoumám samu sebe. Když mi bylo zle, mohla jsem svůj smutek ventilovat právě skrze malby. Moje oblíbené obrazy z toho období jsou “dvojčata”, obrazy Dvojpolohování I a II.

Jana Cardová, online kurz olejomalby

Jana Cardová, kurzy olejomalby

Znázorňují moje hraniční emoce, tak odlišné extrémy, že spolu nemohly být ani na jednom obraze. Eufórie versus deprese a nic mezi tím. Nebo Kacíři. Dnes už se moje obrazy prosvětlily s tím, jak se diametrálně zlepšil můj stav.

Když malujete, tvoříte si takové fotoalbum

Do obrazu totiž zaznamenáte nechtěně i další věci, stav vaší mysli i vašeho života. Pak když se díváte zpětně, koukáte často jak z jara. “Hele, tohle bylo, když jsem měla tak uspěchanej život, a tady je zase vidět, jak jsem všechno brala dramaticky”. Je to zábava. Člověk chce něco zobrazit, ale nakonec kolikrát kouká, že stojí před světem díky obrazu skoro nahej.

Myslíš, že by se lidé měli více věnovat tvorbě? Co přesně by jim tahle aktivita přinesla do života? Jak nás tvoření obohacuje?

Určitě tvořte, pokud to cítíte! V tvorbě jsou takové dvě roviny. Jedna je ta, kdy se soustředíte i na to, jak vaše dílo vypadá, zdokonalujete se v nějaké výtvarné technice. A druhá rovina je ta, kdy si díky malování nebo kreslení pomáháte a přitom to vůbec nikdo nemusí vidět, vůbec to nemusí aspirovat na obraz roku.

Díky tvorbě uvolníte svoje emoce nebo je můžete poznat a pomocí malby je nějak ovládnout. Tvorba léčí i z toho důvodu, že si svoje abstraktní smutky nějak zobrazíte ve hmatatelném světě, kde už s nimi můžete něco dál dělat. Ono totiž někdy stačí si ty věci pojmenovat, uchopit je a už to pomůže.

Jana Cardová, od tvořílka k umělci

Třeba konkrétní tip: Když máte pocit, že se vám v životě něco hroutí, nebo je problémů ned hlavu, zkuste si z různých vratkých tvarů kreslit komínky. Jako když stavíte věž z dřevěných kostek. Namalujte třeba kouli, na které se viklá krychle a na té ještě balancují další tvary. Tím pojmenujete a vnitřně uchopíte ty své problémy a pak celý ten svůj rozviklaný komínek pěkně obtáhněte tlustou čárou. Tím ho uzemníte a dáte tomu všemu stabilitu. Přináší to příjemnou úlevu.

Někdy se stává, že naše okolí vůbec neví, jak reagovat na člověka, který si právě prožívá něco nesmírně těžkého. Ačkoliv zdánlivě k tomu třeba není žádný důvod. Co jsi v dobách nejhorších potřebovala od života, od okolí a třeba se Ti to nedostávalo, nebo ne tak, jak sis to přála? Máš nějaký tip pro ty, kteří mají kolem sebe depresivního člověka a neumí si s tím poradit?

Mějte trpělivost. Spoustu trpělivosti. Můj táta mě tehdy vzal k sobě, když mi bylo nejhůř. A snažil se mě nenechávat v klidu. Jezdili jsme na výlety, dával pozor, abych s ním pravidelně jedla. Já se při tom mnohdy vztekala, že ať mě nechá v klidu, že nic nechci. Ale to je právě to bahno, ze kterého se musí ven.

Chce to ale dělat velmi, velmi s citem a odhadnout hranici, kdy je léčivé nemocného nějak zabavovat, a kdy opravdu potřebuje, abyste mu dali pokoj. Není to lehké. Ale určitě věřte, že i když ten dotyčný prská, každá činnost ho posouvá blíž k uzdravení, a on za to může být jednou hodně vděčný.

Jana Cardová, www.janacardova.cz

Jana Cardová, www.janacardova.cz

Za tu dobu už jsi určitě ušla dalekou cestu a dnes jsi naprosto jiným člověkem. Je něco, co bys vzkázala Janě, která se právě ocitá v těch nejhorších chvílích a topí se v tíze pocitů?

Chtěla bych jí říct, že nemusí všechno zvládnout sama a že není slabost spolehnout se občas na jiné lidi. Jasně, někdy tě můžou zklamat, ale nikdy nejsou všichni zlí a pomoc přichází.

Děkujeme Ti mockrát za upřímnost a sdílení a přejeme Ti mnoho radosti a tvorby :)

I já děkuju. :-)

Jana Cardová, Jak snadno přetvořit stres v krásnou kresbu

Další články:

8 tipů jak vychovat depresivní dítě

Proč deprese po porodu?

Porod jako zrození opravdového já

Tags:

Předprodej 199Kč + 3 dárky-2.jpg