Laskavé lázně

Vím, že už dávno máte velké tělo. Že už je vám třeba něco kolem 30 a každý den jedete od rána do večera jak mašiny a plníte nějaké povinnosti. Pracovní, rodičovské, domácí. Vím, že ty chvilky, kdy jste usínali a bylo vám třeba 5, jsou dávno zapadané miliardou dalších chvilek. Ale co když se na ně můžeme spolu podívat a vykouzlit z nich něco pro sebe. Něco, co vám bude krásně pomáhat do každého dalšího dne. Něco, co vám vlije lásku a příjemnou energii do žil. (Samozřejmě může posloužit i orgasmus, že. Ale nejsme tu v sexuologické poradně.) Pěkně se uvolněte a pojďme si přehrát takové divadlo: Představte si, že jste zpátky dítětem. Kolik je vám let, nechám na vás. Máte za sebou docela náročný den. Už jste přetažení a unavení. Mamka je taky unavená a už do vás hustí, co je všechno před spaním potřeba. Vyčistit zuby, umýt se, oblíknout, uklidit pokoj, batůžek a já nevím co ještě. Všechno, co právě vyjmenovala, je to poslední, co by se vám teď chtělo dělat. Chcete jen čapnout mamku za ruku a tulit se s ní v posteli. Do té doby než usnete. Jenže mamka to má úplně jinak. Je podrážděná, už chce mít čas pro sebe, nebo pouklízet zbytky domácnosti, dopracovat, co přes den nestihla. Máte pocit, že jí je snad úplně jedno, že tam stojí maličký člověk z masa a kostí, co by chtěl svoji mamku. Právě teď. Zrovna teď ji potřebujete co nejvíc. A právě teď ona už fakt nemůže a nemá kapacitu. Navleče vás už mírně podrážděná do pyžama, mrskne vám kartáček do ruky i s pastou, div neukápne na pyžamo. A zase odejde. Za chvíli se vrátí a podrážděně vám dočistí zbytky zubů. Opláchne pusu a popožene vás do postele. Přikryje vás peřinou, dá jednu rychlou pusu (aby se neřeklo) a sdělí suše: “dobrou noc”. Je vám smutno a trochu se bojíte. I když na strašáky už nevěříte. I tak je to nefér. Proč se mnou tady nemůže být? Asi mě nemá moc ráda. Při těchto myšlenkách usínáte. Po tváři se vám koulí jedna drobná pomaličká slza.

A teď se z té představy proberem a trochu se otřepem. Můžete si klidně poposkočit a setřást to ze sebe. Ufff. Jaké to bylo? Možná si vybavíte z dětství trochu jiný příběh. Možná to celé probíhalo jinak. Ale pokud to vypadalo nějak takhle podobně (a tím se rozhodně nechci dotknout žádné maminky, protože mateřství dokáže být pěkná ždímačka a sama v tom leckdy taky jedu), mohli jste si do vaší malé hlavičky už tehdá zapsat podobná slova: “Nemají mě moc rádi. Asi jim nestojím za to, aby se mnou byli.”

A pak vám představím druhý scénář. Jdete si lehnout do postýlky, zuby vám pomáhala vyčistit mamka. Oblíkala vás do pyžama, protože ví, že máte rádi když se vás takhle letmo dotýká a pečuje o vás. Jdete spolu do postýlky a tam si s vámi lehne. Hned za ní přichází tatínek. Lehne si z druhé strany a oba dva hladí vaše unavené tělo. Na tváři mají ten nejspokojenější úsměv na tváři. Máte pocit, že jste pro ně tím největším bohatstvím na světě. Střídavě vám šeptají do ucha laskavá slova. “Máme Tě moc rádi.” “Jsi náš poklad.” “Jsme na Tebe moc pyšní.” “Dneska jsme si užili krásný den. Děkuji, že jsem ho mohla prožít s Tebou.” “Jsi moje krásná malá princezna.” “Mám ráda Tvoje jiskry v očích. Vždycky mi udělají radost.” Ten výčet krásných slov neutichá. Tělem se vám rozlije nádherná energie. Cítíte, jak vás láska zaplavuje doslova po celé posteli. Táta s mámou jsou stále tu a sledují vás očima lásky. Té bezpodmínečné. Máte pocit, že jste to nejmilovanější dítě na světě. Máte pocit, že život je nádherná pouť a všechno vždycky zvládnete. S takovými pocity po těle a na duši se vám krásně usíná. S úsměvem na rtech, se štěstím na srdci.

Užijte si ještě všechno, co přinesla ta představa. Jaké to bylo? Vsadím se, že přesto, že jste takové krásné uspávání třeba nikdy nezažili, byl to nádherný a posilující zážitek. Je jasné, že třeba nebudete schopni dopřát svým dětem pokaždé takové hýčkající a laskavé lázně. Ale čemu věřím, je, že si je můžete dopřát sami. Každý večer. Před spaním si představit svou mámu a tátu, jak u vás sedí, hladí vás, hledí na vás s láskou a říkají přesně to, co jste od nich vždy chtěli slyšet, ale nikdy to nezaznělo. Nahraďte si má slova těmi svými a já věřím, že se budou dít zázraky. Jak to vím? Mám to ozkoušeno na vlastní kůži. Když sami sobě dopřejeme takové lázně, bude pro nás i snazší dopřávat je svým dětem. A pokud byste rádi další inspiraci na téma sebelásky, protože už dávno víte, že nesmrdí, ale pomáhá šířit lásku dál, přijměte pozvánku na jedno online randíčko, kde si budeme podobných inspirací sdílet mraky. A teď už šup do lázní a krásnou dobrou noc. Play Everyday PS: Další inspiraci na takové to láskyplné usínání a kvalitní společný čas s dětmi najdete v knize příběhů pro malé i velké, Andromeda, elfka malá. Ke koupi zde>>>

Předprodej 199Kč + 3 dárky-2.jpg
 • Wix Facebook page
 • Instagram App Icon
 • YouTube Social Icon
 • Twitter Social Icon
 • Blogger App Icon

ANDROMEDA,

ELFKA MALÁ

Laskavá kapitolka

z knihy příběhů

pro malé i velké

ke stažení ZDE

Instagram

Hravé a laskavé čtení

o všímavosti k sobě

i okolí

andromeda.png
Sledujte Play Everyday
 • Wix Facebook page
 • Instagram App Icon
 • YouTube Social Icon
 • Twitter Social Icon
 • Blogger App Icon

EBOOK ZDARMA

Martina Chomátová
Mou vášní je hledat ve světě (a v sobě) hravost. Sdílím své příběhy
a inspiraci na cestě z poporodních depresí ke spokojenosti. Jsem autorkou ebooku s hrou Jak rozehrát partnerství, knihy o všímavosti pro malé i velké Andromeda, elfka malá a knihy o cestě k dospělácké hravosti Vyhrála jsem depresi.
S mým mužem Jakubem pořádáme workshopy Wim Hof metody.
 

Můj příběh najdete tady.

Svoje dotazy, připomínky, tipy či referenci mi můžete poslat na info@playeveryday.cz

Díky fíky. Mějte se a smějte se :)

 

Další inspirace na:
 • Facebook Social Icon
 • Instagram Social Icon
 • Twitter Social Icon
 • YouTube Social Icon

Začarované mateřství 

aneb 6 prokletí, kterými si

z mateřství děláme galeje

Co stojí za naším

špatným pocitem?