top of page

Ne/chválíte svou dceru za výkon? Pozor na deprese a vyhoření

Vidíte kolem sebe nespokojené ženy lapené světem výkonnosti, cílů a plánů, což je spíš doménou mužů? Nešťastné dívky, které se snaží namalovat, vyšňořit, mučí svá těla ve snaze být naprosto dokonalé?

Já osobně takové ženy, dívky, holčičky kolem sebe vídám a je mi z toho smutno. Proč? Protože i já jsem taková byla, snažila jsem se být ve všem dokonalá a nejlepší a za toto vnitřní nastavení na výkon a dokonalost jsem tvrdě zaplatila. Po narození mého prvního dítěte, dcery, jsem prožívala poporodní deprese. A ano, má v tom prsty i velká životní změna, hormony, nedostatek spánku, strava, atd. Ale právě i toto vnitřní nastavení.

Byla jsem zvyklá s ostatními ženami soupeřit a vnímat svou hodnotu pouze skrze výkon. Ale v mateřství, péči o děti a domácnost nejde soupeřit. Za aktivity jako je přebalování, kojení, vaření, nošení, respektující přístup, laskavost, žádné medaile ani odměny nepřicházejí. A i když to vypadá směšně, na světě je mnoho žen, které s takovým přístupem (třeba podvědomým) k vlastní hodnotě žijí a další spousta žen s takovým přístupem vyrůstá.

Jak to vím? Už přes 6 let se tímto tématem zabývám, píšu o tom články, sdílím videa, online přednášky a rozhovory. Napsala jsem na to téma dvě knihy - jednu pro malá děvčata na jejich cestě k přijetí své vlastní jedinečnosti a druhou pro dospělé ženy na jejich cestě zpátky k laskavosti, spokojenosti a radosti.

Téma dokonalost, tlak na výkon versus spokojenost mi přijde v dnešní době velmi důležité.

Jak vychovat holčičky?

A proto jsem moc ráda, že s vámi můžu sdílet projekt Dovychovat, se kterým spolupracuji a kde Milan Studnička, psycholog a terapeut šíří právě toto téma - rozdíl ve výchově chlapečků a holčiček.

Ano, na téma respektující výchovy se kolem nás hemží mnoho inspirace. A možná už je toho někdy moc a přijde nám, že do toho každý kecá. Taky se občas cítím vyčerpaná a toužím jen po odpočinku a odmítám se dál vzdělávat, pracovat na sobě, cokoliv měnit. A chci jen klid a podporu rodiny. Pokud vnímáte téma tlaku a povinností kolem sebe a ve svém životě, tak mi asi dáte za pravdu, že to je cesta často k vyhoření, zhroucení, nemoci nebo i k depresi.

A když za sebou takové zážitky osobně máme, chceme to samé dopřát našim milovaným dětem?

Já osobně ne. Ve chvíli, kdy potřebuji odpočinek, tak si jej dopřeju spíš, než jakýkoliv seberozvojový a inspirující impuls. Ale když jsem na tom s energií lépe (zejména třeba v dynamické a ovulační fázi menstruačního cyklu), vrhnu se na inspiraci a nechávám se obohatit o způsoby komunikace, které souzní s mým záměrem.

Mým záměrem je mít vedle sebe spokojené a vyrovnané bytosti, které plynou životem v důvěře a radosti. A to není jen pro pár vyvolených.

Jaký je váš záměr ve výchově dětí?

V těchto cca 20ti minutových videích Milan Studnička sdílí tipy

  • jak řešit doma situace bez povelů,

  • jak ochránit dceru před soupeřením,

  • co důležitého je třeba znát v souvislosti ženy versus výkon.

Mě nejvíce zaujalo právě to, že je třeba ženy neoceňovat za jejich výkon (ach, jak často jsem sama svou dceru ocenila za uklizený pokoj, stůl, atd.), ale jen za to, že mají z tvorby, z úklidu, z jakékoliv aktivity (prostě ze života) radost.

Co mě ale nejvíc šokovalo, a vlastně si na to sama i matně pamatuju, je tento tip:

Nechválit dceru ve skupině dalších dívek

Dělá to v ženské dynamice neplechu. V této video inspirace se ale dozvíte mnoho dalších tipů (třeba co udělat, když ani synové nebo váš muž doma nechtějí pomáhat, tak hlavně to poslouchejte o samotě - pšt).

Je to pro mě částečně tak bolavé a náročné téma, ale není třeba se nechat uvěznit v bezmoci jen s přijetím toho, že to holt vaše dcera bude mít stejně jako vy, nebo že teda spolu nikdy nebudete mít pěkný vztah, třeba tak, jako to máte s dalšími ženami v rodině. Což je mimo jiné i další téma, kterého se Milan ve videu dotkne - ženská hierarchie.